Obchodování s emisními povolenkami se zpřísní

Senát schválil novelu o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Ta by měla zdesetinásobit horní hranici pokut za přestupky ve vykazování emisí na 20 milionů korun. Mimo jiné také zavede modernizační fond, který by mohl dostat v příštích deseti letech z prodeje povolenek zhruba 100 miliard korun.

Podle ministerstva životního prostředí se postihy zvyšují proto, že momentálně se firmám při nákupu velkého množství povolenek vyplatí spíše zaplatit pokutu, než emise správně vykázat. Sankce dostávají provozovatelé zařízení, která významně snížila, nebo částečně ukončila provoz, ale nepředala údaje. Pokuty se ukládají také za nezjišťování nebo nevykazování emisí. Cílem novely by tak mělo být dorovnání pokut do výše zamlčených povolenek.
Firmy s menšími emisemi budou moci podle novely zažádat o pětiletou výjimku ze systému. Ty se budou týkat zařízení, jejichž roční emise v předchozích třech letech nepřesáhly 2 500 tun ekvivalentu oxidu uhličitého. U těchto firem by nebylo třeba zavést žádné náhradní opatření.
(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *