Obaly z nákupů mohou lidé vracet zpátky obchodům

Odpadová aplikace www.kamsnim.cz nově nabízí mapu e-shopů, které odeberou od zákazníků použité obaly z nákupů. Jde o krabice, přenosky nebo třeba výplně, které se dají opakovaně použít. Mapa obsahuje zatím 60 obchodů, a další se stále hlásí, uvádí zpráva spolku Ukliďme Česko, který aplikaci provozuje.

Počet internetových nákupů průběžně stoupá, a významně k tomu letos přispěla i vládní opatření, vlivem kterých se zavřely některé kamenné prodejny. Řada obchodů proto odebírá krabice a výplně, do kterých balí své další zásilky.

„Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ řekla Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech republic, která odběrná místa doplňuje do odpadové aplikace.

Kdokoliv může po dohodě přinést do zapojeného e-shopu kartonové krabice, plastové nebo papírové výplně. „Samotné e-shopy vítají ušetřené peníze za obalový materiál, který by jinak musely draze pořizovat. V očích ekologicky smýšlejících zákazníků tím navíc posiluji svoji značku,“ dodala Barešová.

Aplikace www.kamsnim.cz slouží jako vyhledávač, kam odnést vytříděný odpad z domácnosti, kde odevzdat prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad atd. Celkem mapa obsahuje 55 000 takových míst.

Postupně v ní přibývají reuse centra, kontejnery na textil, potravinové banky, charitativní obchůdky a další místa, která pomáhají najít využití věcem, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *