Nový separační dvůr Chrudimi by mohl být v bývalé slévárně Transporty

Nový separační dvůr Chrudimi by mohl vzniknout v areálu bývalého podniku Transporta. Společnost Metalurgie chce prodat dřívější slévárnu, zájem o ni má firma zabývající se likvidací odpadu. Město by s ní mohlo spolupracovat, řekl novinářům starosta František Pilný (ANO).

„Nový kupec nám byl představit svoji technologii ERVO. Svou linku by chtěli postavit zde ve slévárně s tím, že by s námi rádi spolupracovali jak v likvidaci odpadů, zejména plastů, tak jsou nám ochotní část slévárny prodat nebo pronajmout,“ uvedl Pilný. Technologie ERVO by měla dokázat ze směsi plastů a dalšího odpadu katalytickou depolymerací vyrobit tekuté palivo a plyn, zbytek zůstane ve formě popela. Nahradit by tak měla ropu a zemní plyn.

Podle představ města by se některé prostory slévárny mohly využít pro hudební klub. V podzemí také dříve byl podzemní kryt civilní obrany, kde kdysi bylo i malé kino. Dosavadní R-klub, který sídlil v objektu Na Rozhledně, se chce přestěhovat do budovy v Husově ulici vedle vietnamského bistra, v němž kdysi býval hotel Centrál. Skupina místních lidí už ale přišla s peticí proti možnému rušení nočního klidu na sídlišti Husova.

Chrudim plánovala, že separační dvůr vybuduje na svých pozemcích v průmyslové zóně Západ. Proti se ale před časem peticí postavila část obyvatel blízké místní části Markovice i někteří podnikatelé sídlící v průmyslové zóně. Radnice proto v září přípravu projektu pozastavila. V současnosti záměr podstupuje hodnocení dopadů na životní prostředí (EIA). Zastupitelé prodloužili termín projednání petice proti výstavbě separačního dvora do konce roku, může to být ale i dříve.

Podle zpracované studie by v průmyslové zóně měla vzniknout překládací stanice, třídicí linka na plasty, lisovna odpadů a halová kompostárna na biologický materiál. Součástí by měl být i sběrný dvůr s Re-use centrem a provozní budova včetně zázemí společnosti Technické služby Chrudim 2000. Okolo celého areálu je navržen zelený pás stromů, které přispějí k částečnému oddělení separačního dvora od okolí, především od Markovic. Signatáři petice se obávají zvýšeného hluku, zápachu z kompostárny, prašnosti a dopravy v lokalitě, poukazují také na možné snížení hodnoty jejich nemovitostí. Separační dvůr odmítají jako celek.*

-čtk-

 

Foto: Commons Wikimedia

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *