Novela o podporovaných zdrojích míří k přepracování na MPO

Legislativní rada vlády vrátila návrh novely zákona o podporovaných zdrojích k přepracování zpátky ministerstvu průmyslu a obchodu. Informuje o tom server SolarniNovinky.cz, který připomíná, že předloha navrhovaného zákona má zavést opatření k plnění nových cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, a dále také implementovat závazky České republiky o slučitelnosti podpory energie získávané využitím obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla s vnitřním trhem Evropské unie. Schválení novely ZPOZE tedy lze očekávat nejdříve v polovině roku 2020.

„Legislativní rada vlády (LRV) projednání návrhu zákona přerušila a doporučila předkladateli návrh zákona přepracovat ve smyslu připomínek vznesených k návrhu zákona pracovními komisemi LRV, připomínek uvedených ve zpravodajských zprávách a dále podle připomínek vznesených průběhu jednání LRV jejími členy,“ oznámila rada bez dalších detailů.

ČTK už dříve zjistila, že výtky k připravované novele měly i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení oborové asociace a zaměstnavatelské svazy. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. MPO připravovanou novelu dlouhodobě hájí.

Resort před časem upřesnil, že překompenzace podpory může a mohla vzniknout především na základě kumulace podpory takzvané zelené elektřiny s jinou provozní nebo investiční podporou nebo nadhodnocením některé z položek výrobních nákladů, které jsou při výpočtu výše podpory zelené elektřiny zohledňovány. Po Česku ji požaduje Evropská komise v rámci uděleného souhlasu s podporou těchto zdrojů, takzvané notifikace.*

(red,ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *