Nová linka má v Jihlavě snížit riziko požáru elektroodpadu

Jihlavská společnost Enviropol pořídí za 25 milionů korun novou technologickou linku. Opatření má snížit riziko vzniku požáru. Společnost zpracovávající elektroodpad opatření přijala po březnovém požáru a jednání s jihlavskou radnicí.

„V těchto dnech probíhá předání linky od dodavatele a spouštění testovacího provozu,“ řekla Pavla Marušová, manažerka závodu Enviropol-Jihlava. Linka mimo jiné zajistí efektivnější kontrolu a vybírání baterií z odpadu a má vlastní protipožární opatření.

Odložený akumulátor byl příčinou velkého požáru 27. března. Hasiče zaměstnal na asi 13 hodin a způsobil škodu pět milionů korun. Jihlavský závod v Hruškových Dvorech zpracuje denně až 150 tun odpadu. Požáry se tam opakují a podle Marušové jim zcela zabránit nelze.

„Stále víc výrobců přistupuje k zabudovávání lithium-iontových akumulátorů přímo do elektrospotřebičů. Pokud u takových baterií dojde k narušení jejich obalu, dochází často k jejich samovznícení. Lithium hoří na vzduchu, velmi těžko se hasí a hoří velmi silným plamenem až do chvíle, než zcela vyhoří. To způsobuje rychlé šíření požáru i na další spotřebiče,“ uvedla Marušová. Šíření plamenů mají zabránit také plánované protipožární příčky ve skladovacích kójích nebo zvýšení dohledu nad odpadem, aby se na plameny přišlo včas.

V hale Enviropolu hořelo také v prosinci 2018. Tehdy požár podle hasičů způsobil škodu dva miliony korun.*

(ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *