Norilsk Nickel se odvolá proti pokutě za havárii u Norilska

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla to agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

Ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin v reakci prohlásil, že podnik má právo napadnout výši pokuty u soudu, ale že jeho úřad je připraven prokázat způsobenou škodu.

„Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody,“ řekl ministr podle agentury TASS.

Kommersant už dříve napsal, že pokuta, jakkoli rekordní v ruských dějinách, podle analytiků firmou neotřese, mohla by ale výrazně ovlivnit plán letošní výplaty dividend a prohloubit konflikt mezi hlavními akcionáři, podniky miliardářů Vladimira Potanina a Olega Děripasky. Experti podle Kommersantu předpovídali, že o výši pokuty se bude ještě vyjednávat.

Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15 000 tun paliva, dalších 6000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

Norilsk, který má zhruba 180 000 obyvatel, leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.

(ČTK)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *