Newyorská firma vyvíjí syntetický palmový olej z odpadů

Společnost C16 Biosciences, která vznikla před třemi lety, využívá kvasinky k přeměně potravinového odpadu a vedlejších průmyslových produktů na syntetický palmový olej. Ten podle ní může nahradit klasický rostlinný olej. Start-up podpořil investiční fond Energy Ventures vedený Billem Gates zhruba 20 miliony USD, což je v přepočtu přibližně 457,4 milionu korun. Uvedla to agentura Bloomberg.

Udržitelný palmový olej je již na trhu k dispozici, jeho produkce je však malá a není levný. To je důvod, proč se start-upy, jako C16, snaží najít další alternativu. C16 nyní používá vlastní kvasinky, které se živí odpadem obsahujícím uhlík, jako jsou přebytky potravin ze supermarketů a domácností nebo glycerol z výroby biopaliv. Nyní je firma schopna vyrobit deset kilogramů syntetického palmového oleje týdně. Za pomoci nové investice chce produkci zvýšit na 1000 kilogramů, což by stačilo pro dodávky velkým podnikům, od kosmetických firem po potravinářské.

Použití odpadu zajišťuje, že suroviny pro výrobu jsou levné, a snižuje dopad na životní prostředí, uvedla generální ředitelka C16 Shara Tickuová. To dává syntetické náhražce šanci, že její cena bude nízká, možná i nižší než její přírodní verze.

Zájem o náhradu palmového oleje se zvyšuje kvůli snahám omezit dopad jeho produkce na životní prostředí. Většina palmového oleje se produkuje v tropech, kde firmy často ničí lesy, aby získaly prostor pro plantáže. Mnoho producentů také k likvidaci lesů využije požárů. To zvyšuje emise skleníkových plynů a ničí biologickou rozmanitost regionu.

Použití palmového oleje v každodenním životě se v posledních desetiletích rozmohlo. Trh rapidně expanduje a jeho hodnota v příštím roce může podle agentury Bloomberg dosáhnout téměř 93 miliard USD. Olej se začal masivně používat hlavně od poloviny 90. let a podle neziskové organizace Palm Oil Investigations se nyní nachází ve více než 50 % spotřebitelských produktů.

Problematice syntetického palmového oleje se věnují také další firmy. Americký start-up Kiverdi používá mikroby k přeměně oxidu uhličitého na alternativu k palmovému oleji. Skotská firma Revive Eco získává užitečné oleje z kávového odpadu a indonéská Biteback se je snaží najít u hmyzu.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down