Německo zveřejní první výsledky hledání úložiště jaderného odpadu

Spolková společnost pro trvalé uskladnění (BGE) oznámí oblasti v Německu, které jsou geologicky vhodné pro uložení jaderného odpadu. Možná až miliony lidí se tak dozví, že právě u nich by mohl být na milion let uskladněn vysoce radioaktivní materiál. Výběr místa pro konečné úložiště by měl skončit do roku 2031, s jeho zprovozněním se počítá v roce 2050.

Už nyní je známo, že geologicky vhodné podmínky jsou především v severním Německu, ale také v jihoněmeckém Bádensku-Württembersku a rovněž v Sasku a Bavorsku, tedy v regionech hraničících s Českou republikou.

S výběrem, do kterého bylo zahrnuto celé území Německa, začali odborníci v roce 2017. V prvním kroku, který ještě ukončen není, experti vylučují nevhodné oblasti. Ve druhé fázi se počítá s povrchovým průzkumem, jehož výsledkem budou nejméně dvě kandidátská místa. O konečném úložišti pak rozhodne třetí fáze s podzemním průzkumem.

Německá vláda slibuje, že výběr bude transparentní a bude do něj zapojena veřejnost. Jednotlivé kroky navíc musí potvrdit poslanci Spolkového sněmu a také druhá parlamentní komora, kterou je Spolková rada zastupující přímo jednotlivé spolkové země.

Ačkoli Německo chce trvalé úložiště využívat až od roku 2050, provoz jaderných elektráren ukončí již v roce 2022. Jako mezisklad má země nyní k dispozici zařízení v severoněmeckém Gorlebenu.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down