Německá Žitava kvůli polskému dolu Turów podala stížnost k EK

Saské město Žitava (Zittau), které leží u hranice s Českem a Polskem, kvůli polským plánům na prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów podalo stížnost Evropské komisi. Stejný krok před časem podnikla Česká republika a EK jí koncem loňského roku dala částečně za pravdu.

Žitavská radnice podle portálu mdr.de svoji stížnost odůvodňuje obavami z rozšíření povrchového dolu na životní prostředí. Starosti jí dělá znečištění jemnými prachovými částicemi, hluk, možné pohyby půdy a znečištění vod. To, že si Žitava kvůli dolu Turów stěžuje na polskou stranu u Evropské komise, je podle jejího starosty Thomase Zenkera "hluboce politováníhodné". Tvrdí ale, že Poláci doposud při jednání o vlivu rozšíření těžby na životní prostředí nejednali korektně.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají zvýšeného hluku a prašnosti, ale hlavně ztráty vody.

Portál mdr.de uvádí, že německá pobočka organizace Greenpeace loni v říjnu zveřejnila geologický posudek, podle kterého další těžba v Turowě ohrožuje kvalitu vodu a stabilitu půdy na německé straně hranice. Hladina podzemních vod by mohla klesnout o několik metrů a pokles půdy by mohl ohrožovat zástavbu na okrajích Žitavy. Podle starosty Zenkera zprávu Greenpeace přezkoumávali nezávislí odborníci a obavy města potvrdili. Od stížnosti k Evropské komisi si slibuje, že díky ní město získá další právní posouzení povolení pokračování a rozšíření těžby.

Evropská komise v právně nezávazném stanovisku ke sporu Česka s Polskem kvůli Turowu v prosinci došla k závěru, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy. České stížnosti týkající se mimo jiné vlivu těžby na zásoby pitné vody jsou ale podle EK vzhledem k předloženým důkazům a argumentům obou stran neopodstatněné. Česká ministerstva životního a zahraničí prostředí vládě další postup ohledně Turowa předloží do konce února. Česká strana také připravuje žalobu na Polsko, vláda podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka o jejím podání rozhodne v nejbližších týdnech.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down