13.10.2020 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na uzavřené skládce objevili vědci vzácnou ropuchu

Na dvou místech na Bruntálsku v česko-polském pohraničí objevili odborníci na obojživelníky ropuchu krátkonohou. Je to poprvé, co nejmenší a nejvzácnější ze tří druhů ropuch žijících na území České republiky našli ve Slezsku. Objev zveřejnili v časopise Amphibian & Reptile Conservation, informoval o tom Václav Gvoždík z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Jednu populaci objevili biologové loni na periferii Krnova a druhou letos poblíž Osoblahy. "Nové lokality, kde ropuchy žijí, je ale třeba přísně chránit, jinak těmto unikátním slezským populacím hrozí lokální vyhynutí," uvedl Gvoždík. Všechna dosavadní známá místa, kde byl výskyt ropuchy krátkonohé v republice zaznamenán, byla v Čechách.

Na okraji Krnova žije ropucha na místě bývalé pískovny, kde je nyní naplněná a uzavřená skládka stavebního odpadu. V okolí se postupně rozrůstají náletové dřeviny. Přebujelá vegetace je rizikem pro přežití ropuch i u Osoblahy.

"Bohužel je v obou lokalitách tento vzácný obojživelník ohrožen. Je potřeba co nejrychlejší zásah ochranářů," uvedl Gvoždík. Část náletových dřevin podle něj bude potřeba odstranit zejména u Osoblahy. "Na obou místech je nezbytné udržovat bezlesí a bránit zarůstání lokality hustou či vysokou vegetací," uvedl vědec.

Ropucha krátkonohá (Epidalea calamita) je malá, zavalitá a rychle lezoucí žába s krátkýma nohama. V České republice ji lze nalézt v bývalých i činných pískovnách, kde zahrabaná tráví většinu dne a kde také přezimuje. Přísně chráněná je i v sousedním Polsku.*

(ČTK)

 

Foto: Commons Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down