Na Tachovsku vznikne první z plánované šestice odpadových překladišť v Plzeňském kraji

U skládky v Černošíně na Tachovsku vznikne velké překladiště komunálního odpadu s kapacitou až 10 000 tun ročně. Celkem jich má být v Plzeňském kraji šest. Krajský úřad, který je má zařazené v plánu odpadového hospodářství, je podpoří několikamilionovou dotací.

Skládku provozuje firma Ekodepon, která patří sdružení 35 obcí z Tachovska a provozuje skládky v Černošíně a Kladrubech a přes 20 sběrných dvorů. „Máme územní rozhodnutí, pracujeme na dokumentaci pro stavební povolení. Chceme to mít začátkem příštího roku hotové, možná dříve. Už si začínáme vytipovávat dodavatele,“ uvedl pro ČTK ředitel firmy Petr Strankmüller. Odhadované náklady jsou až 30 milionů korun. Jednatel ale doufá, že se podaří v soutěži cenu snížit.

Z překladiště se bude vozit odpad do spalovny v Chotíkově u Plzně, kam směřuje komunální odpad z celého kraje. „Už tam něco vozíme a snažíme se dostat do režimu. V prosinci jsme tam dovezli 150 tun a od letoška každý měsíc stejně,“ řekl Strankmüller. Po zákazu skládkování v ČR, zřejmě od roku 2030, půjde veškerý komunální odpad přes překládací stanici do spalovny. Zatím si musí Ekodepon část odpadu ponechat, aby udržel ekonomiku skládky. V Kladrubech vystačí kapacita skládky zhruba na jeden rok, životnost deponie v Černošíně by chtěla firma prodloužit do roku 2030, tedy do zákazu skládkování.

Hlavní částí překladiště jsou zpevněná odvodněná plocha, opěrné zdi, zásobníky na komodity, které se ještě z komunálního odpadu vytřídí a dají se zužitkovat, jako jsou kompost, dřevo a plast. Firma postaví u překládací stanice také novou kompostárnu.

Kraj si nechal zpracovat studii překladišť energeticky využitelného odpadu. Fungují v Klatovech, Kralovicích a Horažďovicích. Nové připravují Rokycany a sdružení obcí Domažlicka v Lazcích u Horšovského Týna. Tři plánované stavby dostaly od kraje statisíce na projekty, letos musí mít stavební povolení. „V rozpočtu kraje pro letošek je 11 milionů, připravíme dotační program,“ uvedl Václav Liška z krajského odboru životního prostředí.*

(red, ČTK)

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *