Na sanaci po hornictví stát letos vypíše zakázky za 600 milionů

Na projekty sanace a rekultivace po bývalé hornické a hutnické činnosti by měly být letos vypsány veřejné zakázky v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Příští pondělí o něm bude informována vláda.

Podle předkládací zprávy materiálu se letos počítá se zadáním šesti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 237,9 milionu korun pro severozápadní Čechy a pěti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 365,5 milionu korun pro Moravskoslezský kraj.

Vláda v roce 2017, kdy ji vedl Bohuslav Sobotka (ČSSD), rozhodla o navýšení objemu peněz určených na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji. Stát na ně dá 18 miliard korun, což je o tři miliardy korun více, než plánoval ve vládním usnesení z roku 2002, které do té doby platilo.

Meziresortní komise, která ekologické škody před privatizací na severu Čech řeší, do konce loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci 367 projektů. Předpokládané náklady jsou zhruba 15,3 miliardy korun. U 246 hotových projektů byly reálně vyčerpány 11,9 miliardy korun, do 24 projektů, na nichž se pracuje, stát investuje 1,1 miliardy korun.

K dofinancování realizovaných projektů je podle MPO třeba ještě 600 milionů korun. Odhad finanční částky potřebné na projekty schválené komisí a projektů schválených dosud pouze na zpracování projektové dokumentace, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, pak činí zhruba 1,4 miliardy korun.

Projekty programů řešení ekologických škod vzniklých bývalou hornickou a hutnickou činností jsou schvalovány předmětnou meziresortní komisí. V ní mají zastoupení mimo jiné ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí, zemědělství, pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí.*

(ČTK, red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *