Množství tříděného odpadu v Brně na podzim vzrostlo o pětinu

Množství tříděného odpadu se v brněnských barevných kontejnerech meziročně zvýšilo téměř o pětinu. Pracovníci městské odpadové společnosti SAKO Brno loni v říjnu svezli 513 tun papíru, letos to bylo 625 tun. Plastů svezli 349 tun, což je o 43 tun více než loni, uvedla mluvčí společnosti Aneta Bublová.

Skladba producentů odpadu se vlivem koronavirových omezení proměnila. Ubylo odpadu ze škol a firem, přibylo těch z domácnosti. „Lidé tráví spoustu času doma, objednávají si nákupy i jídlo přes internet, což má dopad na zvýšené množství odpadu v kontejnerech. Museli jsme tomu přizpůsobit svoz odpadu, některá stanoviště s kontejnery tříděného odpadu svážíme každý den,“ sdělil předseda představenstva firmy Filip Leder (KDU-ČSL).

Množství směsného komunálního odpadu z černých popelnic vzrostlo minimálně. Popeláři jej odvážejí do zařízení na energetické využívání odpadu, kde se spálí. Vysoká teplota v kotlích přispívá k tomu, že se například viry z roušek či rukavic nedostanou do ovzduší. Ochranné pomůcky tam přivážejí například jihomoravští hasiči. „Aktuálně máme volné kapacity na příjem odpadu od všech zařízení, při jejichž činnosti vzniká potenciálně kontaminovaný odpad,“ dodala Bublová.

Podle údajů ministerstva životního prostředí komunální odpad v Jihomoravském kraji loni tvořil 617 000 tun. V přepočtu na obyvatele každý Jihomoravan vyhodil 519 kilogramů komunálního odpadu, což je třetí nejnižší číslo v republice. Celková produkce odpadu je ovšem v přepočtu na obyvatele na jižní Moravě nejvyšší ze všech krajů republiky.*

(ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *