10.08.2020 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Meteorologové vyvinuli aplikaci pro srovnání emisí po výměně kotlů

Meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vytvořili jednoduchou aplikaci, která srovná emise vyprodukované starým a novým kotlem pro vytápění. Aplikace tak ukazuje, že výměna starého kotle má na ovzduší pozitivní vliv.

Problém znečišťování ovzduší v souvislosti s lokálním vytápěním domácností meteorologové zmiňují často. Jde podle nich o nejproblematičtější zdroj znečišťování v České republice.

"Abychom ilustrovali vliv výměny kotle čísly, vytvořili jsme aplikaci, ve které si pouze vyberete kotel a palivo před a po výměně a zobrazí se vám rozdíl průměrných emisí daného kotle a paliva a procentuální rozdíl množství emisí," uvedl za meteorology Jáchym Brzezina.

Uživatel si tak může srovnat například emise prohořívacího kotle na hnědé uhlí s plynovým kotlem. Brzezina uvedl, že možná překvapí, jak obrovský rozdíl mezi oběma kotli je.

Výměnu starých kotlů za nové podporují takzvané kotlíkové dotace. Jihomoravský kraj zatím podpořil výměnu zhruba 3500 starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Příjemcům proplatil zhruba 265 milionů korun, na dalších asi 107 milionů korun jsou už schváleny nové žádosti.

Brzezina už dříve řekl, že kvalita ovzduší v Jihomoravském kraji se postupně zlepšuje a podle něj kotlíkové dotace ke zlepšení kvality ovzduší přispívají. Účinnost kotlíkových dotací meteorologové pravidelně ověřují v projektu měření kvality ovzduší ve vybraných malých obcích. V kompetenci brněnské pobočky jsou tři takové obce, a to Bochovice na Třebíčsku, Košíky na Uherskohradišťsku a Kuřimská Nová Ves na Brněnsku.

(ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down