27.02.2020 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

La Repubblica: Znečištěné prostředí přispívá ke ztrátě vlasů

Poprvé bylo vědecky prokázáno, že znečištěné ovzduší má vliv na vlasovou pokožku, píše italský deník La Repubblica. Jako houba, která do sebe vstřebává všechno, co je ve vzduchu, tak i vlasová pokožka do sebe vsakuje mikročástice z prachu, těžkých kovů a výfukových plynů. Ty postupem času poškozují vlasové kořínky a přispívají k vypadávání vlasů. Potvrdila to studie Výzkumného vědeckého centra v Jižní Koreji, jedné ze zemí s mimořádně velkým znečištěním ovzduší.

Výzkum ukázal, že při vystavení buněk vlasové pokožky znečišťujícím částicím, například těch z výfukových plynů, klesá produkce proteinů nezbytných pro růst vlasů, jako je beta-catenin.

Nejhorším obdobím pro vlasy je v tomto smyslu zima, kdy se topí a městský provoz je intenzivnější, takže roste i úroveň znečištění. Deštivé dny pak přispívají k pronikání znečišťujících látek. "Substance, které se usazují na vlasové pokožce, spouštějí mechanismy zánětu a oxidačního stresu s příznaky jako je podráždění, pocení a také bolest," uvedla Marcella Ribuffová z Dermatologického institutu v Římě.

Smog není jediným faktorem. Vlasy padají i těm, kdo žijí v horách, kde je vzduch čistší. Člověku v průměru denně vypadne deset až 50 vlasů, což je přirozené. Když jich za den vypadne více než 100, lze hovořit o nemoci. Kromě genetiky má na vypadávání vlasů vliv stres, slunění, drastické a nevyvážené odtučňovací kůry a některé léky, například antidepresiva. Po zhruba šesti měsících vlasy znovu narostou. "Je důležité udržovat vlasovou pokožku čistou. Mýt si často vlasy neutrálním šamponem a podle doporučení lékaře užívat antioxidanty," doporučuje Marcella Ribuffová.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down