27.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Časopis Odpady: Kosmetické látky ze zemědělského odpadu

V Austrálii se rozjel projekt, který má ze zemědělského odpadu získávat suroviny pro kosmetický a farmaceutický průmysl.

Do projektu, dotovaného jedenácti miliony dolarů, je zapojeno osmnáct společností z oblasti výzkumu, akademických institucí a průmyslu. Výzkumné konsorcium bude koordinovat Waite Campus University v Adelaide. Cílem sdružení je  vyvinout technologie, které by ze zemědělského odpadu získávaly vysoce hodnotné produkty.

Profesor Vincent Bulone, vedoucí výzkumného konsorcia výzkumu, uvedl, že se chtějí zaměřit na odpady z primární produkce, které se nyní využívají pouze pro kompostování nebo jako krmivo pro  zvířata. „Veškerý tento odpad obsahuje sloučeniny, které mají vysoce hodnotné potenciální aplikace,“ řekl. „Některé mohou působit jako prebiotika nebo antioxidanty, některé mají protizánětlivé nebo antimikrobiální vlastnosti. Jiné, zejména uhlohydráty, mohou být využity pro dosažení mechanické pevnosti a textury v potravinách, mazivech, kosmetice a strukturálních materiálech. Plánujeme zvýšit hodnotu zemědělského odpadu a vytvořit jižní Austrálii nový, post-farmářský průmysl v hodnotě přes 100 milionů dolarů ročně.“ V rámci konsorcia již běží několik výzkumných projektů, které zahrnují:

* Izolace a identifikace antokyanů z jablek a bobulí pro použití v přípravcích pro péči o pleť a v jiných výrobcích podporujících zdraví.

* Testování molekul celulózy z odpadu z růžičkové kapusty a jiné biomasy jako náhrada za skelná vlákna ve filtračních systémech a plastových materiálech.

* Extrakci vitamínu D, beta-glukanů a chitosanu z odpadu z hub pro použití v nutraceutikách a opalovacích materiálech.

 „Náš výzkum bude zahrnovat celý hodnotový řetězec od našich místních pěstitelů až po výrobce potravinářských výrobků a nápojů, výrobků pro péči o pleť a farmaceutických bio-materiálů,“ řekl profesor Bulone. „Zaměření na vývoj aplikovaného produktu a jeho síť místních, národních a mezinárodních partnerů vytvoří spin-off společnosti a pracovní místa při výrobě nových, vysoce hodnotných produktů získaných ze stávajících toků odpadu.“*

Jarmila Šťastná

 

článek z časopisu Odpady, č.1/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down