Koronavirus ve školách v Praze zjistí odborníci z odpadních vod

Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol v Praze 9 a Praze-Lysolajích budou nově zjišťovat z odpadních vod automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky se budou pravidelně odesílat do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne virus, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19. Novinářům to řekli primátorův náměstek a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které s radnicemi a VŠCHT na projektu spolupracují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.

„Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili (s PVK a Hlubučkem), že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou,“ řekl Portlík.

Na jaře se ve školách sice používaly antigenní testy, ale podle starostů byl záchyt viru velmi nízký. „Přesně tato metoda nám pomáhá, aby se děti do škol mohly vrátit a zůstat. I ti, kteří se testovat nechtějí, tak tímto způsobem je možnost je otestovat,“ řekl Hlubuček.

Do kanalizace u školy je umístěno speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci PVK je budou pravidelně odvážet do laboratoře. „Na základě výsledků ze zahraničí jsme viděli, že je poměrně spolehlivá korelace mezi vývojem epidemiologické situace a výskytem virových partikulí v odpadních vodách,“ řekl Mrkos. Odpadní vody budou v pilotní fázi testovány u pěti základních škol v Praze 9 a dvou v Lysolajích.

Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid. „Doufám, že do budoucna to předejde problematickým situacím, protože nyní nemáme přesné informace o tom, jak bude dál probíhat testování na školách,“ řekla ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Metoda bude nyní několik týdnů ve zkušebním provozu. PVK ji totiž prověřuje na velkých objektech, jako je Ústřední čistírna odpadních vod, na samostatných domech, jako je škola, to zatím nezkoušela. Hlubuček řekl, že pokud se vše osvědčí, bude stejný způsob zaveden i v ostatních pražských základních i mateřských školách.*

-čtk-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *