Kolektivní systém Elektrowin loni vysbíral přes 49 tisíc tun elektroodpadů

Podle jednoho z největších tuzemských systémů na sběr a recyklaci elektroodpadů pandemie sice komplikuje sběr, ale výsledky neovlivnila. Celkem firma loni vysbírala a předala k recyklaci 49 203 tun starého elektra, tedy nejvíc ve své historii.

„Podíl všech zpětně odebraných elektrozařízení v roce 2020 na celkovém průměrném ročním množství uvedeném na trh našimi výrobci za předchozí tři kalendářní roky dosáhl 50 procent a u chladicích zařízení dokonce 69,3 procenta,“ uvedl předseda představenstva ELEKTROWIN a. s. Roman Tvrzník.

Sběr vysloužilých elektro spotřebičů v roce 2020 podle firmy 2020 poznamenala celosvětová pandemie, kdy se v Česku na jaře na několik týdnů zavřely sběrné dvory, a dlouhodobě jsou omezené kamenné prodejny prodejců s elektro zbožím. „Tyto uzávěry způsobily významné výkyvy ve sběru,“ dodala provozní ředitelka Elektrowinu Tereza Ulverová. Celá sběrná síť tohoto kolektivního systému, který má smluvně zřízená veřejná místa zpětného odběru v každé obci s počtem obyvatel větším než 2000, zažila po rozvolnění opakovaný nápor.

„V přepočtu na obyvatele pomohli loni se sběrem starého elektra Středočeši. Každý z nich odevzdal průměrně 6,9 kilogramu. Obyvatelé Kraje Vysočina se mohou pochlubit 5,21 kilogramu, v Jihočeském kraji to bylo 5,08 kilogramu na každého,“ uvedla firma ve své zprávě.

Největší podíl na loňském rekordním výsledku Elektrowinu měly velké spotřebiče, jako pračky, myčky nádobí, bojlery nebo sporáky (24 159 tun). Následovaly lednice a další chladicí technika (16 571 tun), malé spotřebiče, jako například rychlovarné konvice, mikrovlnky nebo žehličky (7359 tun) a zbytek tvořily televize a monitory (1110 tu) a dále světelné zdroje.*

-red-

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *