Hospodářský výbor je pro dřívější zákaz skládkování využitelného odpadu

Sněmovní hospodářský výbor je pro dřívější zákaz skládkování nevytříděného odpadu, než je vládou plánovaný rok 2030. Na jednání o budoucí odpadové legislativě jeho členové většinově podpořili pozměňovací návrh poslance ČSSD Petra Dolínka, který navrhuje ukončit skládkování už v roce 2028. Novela, která má konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030 spolu s razantním zvýšením poplatku za ukládání odpadu, prošla v lednu ve sněmovně prvním čtením. Nyní se jí zabývají výbory.

„Poslanci a poslankyně hospodářského výboru odmítli odsun skládkování neupravených odpadů až na rok 2030 a požadují o dva roky dřívější termín. Kladem je, že umožnili upřednostňovat ve výběrových řízeních například recyklované výrobky a odmítli, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku. Bohužel poslanci nepodpořili aby obce započítávali bioodpady v domácím kompostování do cílů recyklace,“ uvedl expert na odpady z ekologického Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Hnutí upozornilo, že poslanci hospodářského výboru dále podpořili návrh poslankyně Margity Balaštíkové a poslance Martina Kolovratníka (oba ANO), aby bylo možné upřednostňovat v rámci výběrových řízení sociální a ekologické aspekty zakázek – například recyklované výrobky. Poslanci a poslankyně výboru dále odmítli umožnit především malým obcím dosáhnout cílů recyklace podporou domácího a komunitního kompostování, výbor také nepodpořil návrh, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku, dodalo hnutí.

Zatímco v uplynulé dekádě se skládkovací poplatek 500 korun za tunu směsného odpadu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout až 1850 korun za tunu. Zákon zavádí také motivační slevy pro obce, které splní průběžné požadavky na třídění. Čtyři nové odpadové zákony schválila vláda v prosinci loňského roku. Zákony vedle zacházení s odpady regulují nakládání s obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Ministerstvo životního prostředí připravovalo novou odpadovou legislativu několik let.*

(ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *