Globální prodej elektromobilů ve čtvrtletí vzrostl o 140 procent na 1,1 milionu

Globální prodej elektromobilů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 140 procent na 1,1 milionu vozů. Silný růst odbytu přitom zaznamenala Čína, Evropa a Spojené státy, informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA). K udržení dynamiky je podle ní zapotřebí více vládních opatření v oblasti dobíjecích stanic a zákazů vozidel na fosilní paliva.

„Na světovém trhu s elektrickými auty nepozorujeme žádný náznak zpomalení,“ konstatoval za IEA Timur Gül. Zatímco pandemie covidu-19 loni prudce snížila prodej klasických vozů o 16 procent, prodej elektromobilů se o 41 procent zvýšil.

Studie, kterou minulý měsíc vydal mnichovský autosalon IAA ukazuje značné regionální rozdíly: na silnicích velkých trhů, jako je Rusko, Jižní Amerika nebo Afrika, elektromobily takřka nejezdí. K růstu prodeje v Evropě a v Číně přispívá zpřísňování emisních norem a také státní subvence.

Celosvětově zákazníci za elektrická auta loni zaplatili kolem 120 miliard dolarů (asi 2,6 bilionu Kč), vlády přispěly dotacemi v objemu 13 miliard dolarů, čili zhruba desetinou celkových výdajů. V roce 2015 ale pomohly celou pětinou.*

-čtk-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *