Firma z Okříšek dodá do Polska unikátní bezodpadovou recyklační technologii

Firma VIA ALTA z Okříšek na Třebíčsku dodá polské stavební firmě linku za zpracování odpadního plastu. Ze směsného plastu, který by jinak končil jako palivo v cementárnách, spalovnách nebo na skládce, umožňuje vyrábět například dlažbu, střešní krytinu nebo jiné konstrukční a dekorativní prvky, řekla to obchodní manažerka společnosti Petra Foltýnová.

Stavbu linky na válcované profily s roční výrobní kapacitou 7000 tun v Polsku podle Foltýnové zajistí VIA ALTA včetně souvisejících stavebních prací a napojení na inženýrské sítě. Jde o zakázku téměř na milion eur (v aktuálním přepočtu za víc než 26 milionů korun).

Technologie nazvaná Polybet podle firmy umožňuje zpracovat směsný plastový odpad, jehož třídění a čištění by bylo moc drahé. Nový materiál vzniká smísením tohoto plastu s pískem, sklem, popílkem nebo jinými tuhými materiály i druhotnými surovinami. Při teplotě od 180 do 230 stupňů Celsia se plasty roztaví, smíchají s tuhým plnivem a výsledná směs se válcuje nebo lisuje.

Zpracování těchto odpadů podle Foltýnové umožňuje šetřit základní suroviny a je i ekonomicky efektivní. Nový materiál má podobné využití jako beton, ale vzhledem k obsahu plastů má odlišné vlastnosti. Není nasákavý, takže odolává mrazu, má určitou pružnost, uvedla Foltýnová příklady.

Vývoj technologie v jejím počátku podle ní podpořila Technologická agentura ČR. Firma má v plánu stavět tato zařízení na míru podle potřeb zákazníků, uvedla. Do Polska míří první linka.

Společnost VIA ALTA se specializuje na výzkum, vývoj, konstrukci i dodávky jednoúčelových strojních zařízení zejména se zaměřením na využití odpadů. Firma zaměstnává 15 lidí, podle Foltýnové spolupracuje s dalšími společnostmi a vysokými školami. Podílí se například na projektu využití 3D tiskárny k výrobě stavebních dílů. Loňský roční obrat společnosti byl okolo 25 milionů korun.

Detaily o technologii se dočtete také v chystaném říjnovém čísle časopisu Odpady.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Je hezké, že se myslí na recyklaci, ale zároveň by se mělo myslet i cirkulárně- pokud bude směsný plast smíchán s primárními surovinami typu písek, beton, atd., ušetří se částečně tyto zdroje, ale jejich čerpání se významně nesníží. Recyklovatelnost výsledné směsi je také minimální....takže škoda.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down