Firma z Okříšek dodá do Polska unikátní bezodpadovou recyklační technologii

Firma VIA ALTA z Okříšek na Třebíčsku dodá polské stavební firmě linku za zpracování odpadního plastu. Ze směsného plastu, který by jinak končil jako palivo v cementárnách, spalovnách nebo na skládce, umožňuje vyrábět například dlažbu, střešní krytinu nebo jiné konstrukční a dekorativní prvky, řekla to obchodní manažerka společnosti Petra Foltýnová.

Stavbu linky na válcované profily s roční výrobní kapacitou 7000 tun v Polsku podle Foltýnové zajistí VIA ALTA včetně souvisejících stavebních prací a napojení na inženýrské sítě. Jde o zakázku téměř na milion eur (v aktuálním přepočtu za víc než 26 milionů korun).

Technologie nazvaná Polybet podle firmy umožňuje zpracovat směsný plastový odpad, jehož třídění a čištění by bylo moc drahé. Nový materiál vzniká smísením tohoto plastu s pískem, sklem, popílkem nebo jinými tuhými materiály i druhotnými surovinami. Při teplotě od 180 do 230 stupňů Celsia se plasty roztaví, smíchají s tuhým plnivem a výsledná směs se válcuje nebo lisuje.

Zpracování těchto odpadů podle Foltýnové umožňuje šetřit základní suroviny a je i ekonomicky efektivní. Nový materiál má podobné využití jako beton, ale vzhledem k obsahu plastů má odlišné vlastnosti. Není nasákavý, takže odolává mrazu, má určitou pružnost, uvedla Foltýnová příklady.

Vývoj technologie v jejím počátku podle ní podpořila Technologická agentura ČR. Firma má v plánu stavět tato zařízení na míru podle potřeb zákazníků, uvedla. Do Polska míří první linka.

Společnost VIA ALTA se specializuje na výzkum, vývoj, konstrukci i dodávky jednoúčelových strojních zařízení zejména se zaměřením na využití odpadů. Firma zaměstnává 15 lidí, podle Foltýnové spolupracuje s dalšími společnostmi a vysokými školami. Podílí se například na projektu využití 3D tiskárny k výrobě stavebních dílů. Loňský roční obrat společnosti byl okolo 25 milionů korun.

Detaily o technologii se dočtete také v chystaném říjnovém čísle časopisu Odpady.

(red)

Komentáře ke článku 2

  • Patrik Luxemburk

    Je hezké, že se myslí na recyklaci, ale zároveň by se mělo myslet i cirkulárně- pokud bude směsný plast smíchán s primárními surovinami typu písek, beton, atd., ušetří se částečně tyto zdroje, ale jejich čerpání se významně nesníží. Recyklovatelnost výsledné směsi je také minimální….takže škoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *