Kategorie:
Nezařazené

Evropská rada přijala zákaz plastů na jedno použití

Evropská rada dnes přijala směrnici, která zavádí nová omezení pro určité plastové výrobky na jedno použití. Dnešní formální přijetí nových pravidel radou je posledním krokem celého postupu.

Směrnice o plastech na jedno použití vychází ze stávající unijní legislativy v oblasti odpadů, ale jde dále v tom, že stanoví přísnější pravidla pro ty druhy výrobků a obalů, jež patří mezi deset nejčastěji se vyskytujících předmětů, které znečišťují evropské pláže. Nová pravidla zakazují používání určitých plastových výrobků na jedno použití, pro něž existují alternativy. Navíc se zavádějí konkrétní opatření v zájmu omezení používání nejčastěji odhazovaných plastových výrobků.

Plastové výrobky na jedno použití jsou zcela nebo částečně vyrobeny z plastů a obvykle jsou určeny k tomu, aby se před vyhozením použily pouze jednou nebo krátkodobě. Jedním z hlavních cílů této směrnice je snížit množství plastového odpadu, který produkujeme. Podle nových pravidel budou nejpozději od roku 2021 zakázány plastové talíře, brčka a příbory na jedno použití, tyčky k balónkům a vatové tyčinky.

Členské státy se dohodly, že dosáhnou do roku 2029 cíle pro sběr plastových lahví ve výši 90 %, přičemž do roku 2025 budou muset plastové lahve obsahovat alespoň 25 % recyklovaného obsahu a do roku 2030 alespoň 30 %.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *