Evropská Rada podepsala nová pravidla pro lepší využívání odpadních vod v zemědělství

Rada EU podepsala nařízení, které usnadňuje využívání vyčištěné městské odpadní vody pro zavlažování v zemědělství. Nařízení musí ještě schválit Parlament. Pro členské státy budou opatření dobrovolná. Podmínky v Česku však masivnějšímu zalévání polí přečištěnými vodami příliš nenahrávají.

Nařízení má pomoci členským státům se přizpůsobit klimatickým změnám a prohlubujícímu se suchu. “Vzhledem k tomu, že zeměpisné a klimatické podmínky napříč členskými státy se výrazně liší, může členský stát rozhodnout, že na části jeho území nebo na celém území není vhodné recyklovanou odpadní vodu pro zavlažování v zemědělství využívat,” uvedla Katharina Pausch-Homblé z tiskového oddělení Rady EU.

Čeští vodohospodáři se však podle Sdružení vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) na případné změny zatím nijak nepřipravují, protože údajně nemají významnou poptávku ze strany zemědělců. „Separátně probíhají pilotní projekty pro znovu využívání vyčištěných odpadních vod mimo působnost tohoto nařízení, například společnost Pražské vodovody a kanalizace realizovala řešení využívání odpadních vod pro golfový areál, další aplikace lze nalézt především v průmyslovém sektoru,“ řekl časopisu Odpady už dřív za SOVAK ČR Filip Wanner.

Podle tajemníka Agrární komory ČR Jana Doležala by ale zemědělci naopak uvítali možnost využívat přečištěné odpadní vody. Upozornil však také na chybějící vodní infrastrukturu: „Na řadě míst je v České republice problém se stavem přenosové a závlahové soustavy, případně není jasné, kdo by je měl udržovat. Proto by bylo vhodné podpořit vznik a provoz „závlahářských družstev“, která by tuto záležitost řešila,“ uvedl už dřív Doležal.

Podle Ministerstva životního prostředí se sílícími projevy sucha lze očekávat, že tento způsob zavlažování bude relevantní například pro jižní Moravu nebo v Polabí. „Na národní úrovni je před námi brzká diskuse k tomu, jak budeme v zemědělství pracovat s vodou dešťovou i recyklovanou odpadní,“ oznámil už dřív resort k problematice zavlažování odpadními vodami.

Unijní Rada přijala svůj postoj v prvním čtení. Nařízení musí být přijato Evropským parlamentem ve druhém čtení, aby mohlo být zveřejněno v Úředním věstníku.
(sol)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down