Dobrovolníci v Krkonoších sebrali 3,8 tuny odpadků

Dvě stovky pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků při úklidové akci Čisté Krkonoše o víkendu sebrali 3,8 tuny odpadu. Akce se koná dvakrát do roka, další bude 18. a 19. září, sdělili zástupci Správy KRNAP. Lidé vyrazili hlavně na turistické trasy, které strážci NP vytipovali.

„Kromě běžných odpadků, jakými jsou plechové či plastové obaly od nápojů, jsme uklidili množství automobilových součástek, dokonce i jedno staré, v lese pohřbené auto,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Dobrovolníci se zaměřili také na okolí frekventovaných silnic nebo břehy potoků a řek, tradičně dávali odpadky do plastových pytlů, které později strážci svezli z hor na skládky.

„V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu, například papírový kapesník čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev sto let,“ uvedl Drahný.

Krkonošský národní park patří mezi návštěvníky nejzatíženější národní parky v Evropě a jeho návštěvnost stále roste. V roce 2018 park a jeho ochranné pásmo navštívilo 3,78 milionu lidí, kteří tam dohromady strávili 11,8 milionu dní. Hlavními turistickými cíli v Krkonoších jsou Sněžka, hřebeny pohoří a pramen Labe.

(ČTK)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *