ČIŽP uložila společnosti Hokov pokutu 400 000 korun za nebezpečné odpady, podle firmy jde o administrativní chybu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Hokov pokutu 400 000 korun za nepravdivé hlášení o nakládání s nebezpečnými odpady. Přitěžujícími okolnostmi při stanovení výše sankce bylo množství nepravdivě ohlášených odpadů: šlo o stovky tun kategorie nebezpečný. Společnost Hokov se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a sankci potvrdilo.

Pokuta je tak pravomocná, potvrdila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Jednatel firmy Hokov Miloslav Holeček řekl, že to byla jen administrativní chyba, že firma životní prostředí nepoškodila a že jde o osobní zášť budějovických inspektorů vůči němu.

Firma Hokov provozuje mobilní zařízení ke sběru a výkupu odpadů. Obecnímu úřadu poslala za rok 2016 nepravdivé hlášení o druzích, množství odpadů i o tom, jak s nimi nakládá a odkud jsou. Tím porušila zákon o odpadech, uvedla ČIŽP. Inspektoři zjistili, že zatímco firma nahlásila, že v roce 2016 předala 794 tun nebezpečných odpadů do zařízení firmy Ekomex, tak Ekomex tyto odpady prokazatelně nikdy nepřevzal. Pražští inspektoři nejdřív zkontrolovali firmu Ekomex, poté Hokov.

"My jsme kontrolovali přepravu u firmy Hokov, která přepravovala odpady, a zjistili jsme, že zasílala nepravdivé hlášení. Nezanedbatelné množství odpadu se v podstatě ztratilo," řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.

Jednatel firmy Hokov řekl, že firma zákon neporušila. Jak uvedl, věc vyšetřovala rok a půl policie. "Na nic nepřišla. Je to papírová válka. když uděláte špatně papír, nic nepoškodíte. Nepoškodili jsme životní prostředí, šlo jenom o papíry. Budějovická inspekce je taková, že jde čistě proti mně, je to čistě osobní zášť," řekl Holeček. V souvislosti s pandemií koronaviru má firma povolený půlroční odklad, do kdy musí pokutu zaplatit, dodal.

Hlášení o druzích a množství odpadů je, jak uvedl Jiráček, jednou z nejdůležitějších zákonných povinností. A také jedna z mála forem, jak zjistit skutečné množství odpadů v ČR. Jak uvedl v tiskové zprávě ředitel ČIŽP Erik Geuss, kvůli firmě Hokov jsou teď v informačním systému odpadového hospodářství údaje o značném množství odpadů včetně nebezpečných, u kterých nelze dohledat místo ani způsob, jak se s nimi naložilo, a ani není možné ověřit, zda jsou stále nebezpečné.

(ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down