Čeští celnící zadrželi v červnu auta s 216 tunami nelegálního odpadu

Celníci po uvolnění protikoronavirových opatření v jižní a západní Evropě kontrolovali v červnu na českých silnicích převoz odpadu. Porušení zákona zaznamenali v 15 případech z 226 kontrolovaných aut, nelegální přepravu biologického a zdravotnického odpadu ze zemí nejvíce postižených nákazou covid-19 na území Česka ale neznamenali, řekla to mluvčí celníků Martina Kaňková.

Podle ní se celostátní akce zaměřila kromě jiného právě na odhalení nelegálního infekčního materiálu souvisejícího s nákazou covidem-19. Podezření, že tento odpad může být do Česka nelegálně přepravován, se nepotvrdilo, doplnila mluvčí.

Celníci v červnu zkontrolovali 226 aut a odhalili 216 tun nelegálního odpadu. Devíti autům v této souvislosti zakázala Česká inspekce životního prostředí další jízdu. Vozy převážely jiný odpad, než který přepravci uváděli v dokladech, případně nepředložili k nákladu žádné dokumenty. „Následným šetřením ministerstva životního prostředí bylo rozhodnuto o navrácení odstavených vozidel včetně nákladu do země původu,“ uvedli celníci v tiskové zprávě.

Nelegální přepravu odpadů celníci zaznamenali v Plzeňském, Ústeckém, Karlovarském a Královéhradeckém kraji a v Praze.
(ČTK)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *