Češi si mohou koupit minerální vodu v zálohované plechovce

Češi si mohou koupit minerální vodu v zálohované plechovce. Záloha jsou tři koruny. Projekt vytvořily značka Mattoni a on-line supermarket Košík.cz, kde je nápoj k dostání. Firmy spolu od ledna nabízejí také zálohované PET lahve. Přednost před klasickými jim dává asi 70 procent jejich zákazníků, uvedli to zástupci společností. Tématem zálohování obalů se aktuálně zabývá i Svaz pivovarů a sladoven, sdělila jeho výkonná ředitelka Martina Ferencová.

V zálohované půllitrové plechovce si lidé mohou koupit perlivou vodu s citronovou příchutí, podle PR manažerky společnosti Mattoni 1873 Andrey Brožové je právě tato příchuť nejoblíbenější. „Jedná se o úplně první Mattoni v plechovce v celé téměř 150leté historii značky,“ uvedl generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Podle Stepana Vashkeviche z Institutu cirkulární ekonomiky se loni v České republice prodalo 700 milionů plechovek. Oproti roku 2018 to bylo o 100 milionů víc. Za posledních deset let se pak podle něj počet prodaných plechovek v tuzemsku ztrojnásobil. Podle odhadů EKO-KOMu se vytřídí jen asi tři plechovky z deseti, uvedl. V ČR plošně nefunguje cirkulární systém, kdy by se z použité PET lahve vyrobila nová či z použité plechovky další, uvedla Brožová, která je zároveň mluvčí iniciativy Zálohujme.cz. „K efektivnímu nakládání s těmito nápojovými obaly jsou nezbytné legislativní změny, které umožní zavedení zálohového systému povinného pro všechny výrobce,“ řekla.

Sněmovna v září odmítla povinné zálohování PET lahví, které navrhli lidovečtí poslanci. Naopak Slovensko od roku 2022 zavede zálohování plastových lahví a plechovek. „Aktuálně se seznamujeme s fungováním modelu zálohování obalů, který praktikují na Slovensku,“ uvedla Ferencová ze Svazu pivovarů a sladoven.*

(ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *