Češi odevzdali loni k recyklaci 587 tun světelných zdrojů

České domácnosti a firmy v loňském roce předaly k recyklaci 587 tun světelných zdrojů, které obsahovaly zhruba 20 kilogramů rtuti. Kolektivní systém EKOLAMP, který se v tuzemsku stará o vysloužilé světelné spotřebiče, připomíná, že nově mohou lidé k recyklaci odevzdávat i staré přímo žhavené žárovky.

Rtuť se během recyklace chemicky stabilizuje a uloží ve speciálním úložišti nebezpečného odpadu.

V přepočtu na obyvatele se sesbíralo nejvíce světelných zdrojů v krajích Královéhradeckém a Praze. V průměru tam každý obyvatel odevzdal více než dvě úsporné žárovky. Naopak nejméně v krajích Libereckém a Karlovarském, kde to byla necelá jedna žárovka na člověka.

Nově lze k recyklaci odevzdat přímo žhavené žárovky

Objem sesbíraného a recyklovaného světelného elektroodpadu by se mohl v následujících letech o něco zvýšit, protože lze nově k recyklaci odevzdat i klasické přímo žhavené žárovky (např. wolframové) včetně halogenových. Těch je sice už v domácnostech relativně málo, představují jen 21 %, ale i tak stále tvoří významnou část světelných zdrojů.

„Klasické přímo žhavené neúsporné žárovky původně k recyklaci určené nebyly, protože jejich prodej byl Evropskou unií zakázán. Nicméně se ukázalo, že jsou na trh stále dodávány pod různými jmény v nemalém množství,“ uvedla společnost EKOLAMP ve své zprávě.

„Lidé nyní nemusí přemýšlet nad tím, jestli světelný zdroj recyklovat či nikoli, všechny typy světelných zdrojů by se nyní měly odevzdat do sběrných nádob či ve sběrných dvorech,“ řekla Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP a dodala, že firma také sesbírala téměř 3000 tun velkých a malých elektrozařízení. Opětovně je možné využít přes 90 % materiálů, ze kterých jsou elektrozařízení vyrobena.

Lidé mohou vysloužilé světelné zdroje předat k recyklaci na více než 4300 místech po celé republice, mezi která patří například sběrné dvory, obchody s elektro zbožím nebo prodejny světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ dodala Zuzana Adamcová.*

-red-

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *