Celníci letos zadrželi 461 tun nelegálního odpadu

Celníci zadrželi od začátku roku v Česku 461 tun nelegálně dováženého odpadu, více než třetinu v květnu. Případů porušení předpisů přeshraniční přepravy odpadů celníci letos zatím odhalili 21. Za celý loňský rok to bylo 45 případů a 974 tun nelegálně dovezeného odpadu, což byl proti roku 2018 trojnásobný nárůst počtu zjištěných porušení i množství odpadů. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

„Nelegální přeshraniční obchod a nakládání s odpady v posledních letech narůstá. Jen během celorepublikové akce od 1. do 18. května celníci řešili deset případů porušení zákona a zadrželi 173 tun odpadu,“ uvedla mluvčí.

Zjištěná porušení předpisů se podle ní nejčastěji týkala přepravy odpadu bez potřebných dokladů, kdy odpad neodpovídá deklarovanému odpadu uvedenému v předložených dokladech, případně příjemce v ČR neměl oprávnění dovážený odpad přijmout.

Nelegálně dovážený odpad podle celníků nejčastěji pochází z Německa a Itálie. Šlo například o drcené silně zapáchající směsi, drcené plastové kousky, prášek, u kterého není možné určit složení, nebo komunální směsný odpad. Česká republika slouží buď jako cílová stanice, nebo jako tranzitní země pro další cestu na jihovýchod Evropy, uvedla mluvčí a doplnila, že celní správa případy zjištěných nelegálních dodávek odpadu předala České inspekci životního prostředí.*

(ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *