13.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel: Jádro bude moci být součástí energetického mixu ČR

Unijní ambice dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality počítají s jadernou energií. Česká republika proto i přes prvotní neochotu podpořila plány EU na eurosummitu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko bez jádra uhlíkové neutrality nedosáhne.

Společné prohlášení lídrů Evropské unie sice výslovně nemluví o podpoře jaderné energie, ale obsahuje zmínku o tom, že některé členské země řadí tento zdroj do svých energetických mixů. „Na dnešní Evropské radě jsem přesvědčil lídry o tom, že rozvoj jaderné energie je naší cestou ke klimatické neutralitě. Pro občany ČR to znamená dostatek čisté energie na další desetiletí,“ uvedl premiér na svém twitterovém účtu. Už před odletem do Bruselu předseda vlády zmiňoval, že by Evropská rada měla uznat jádro jako "čistý" energetický zdroj, a požadoval ujištění, že Evropská unie nebude bránit rozvoji jaderné energetiky v Česku. 

„Je dobře, že cíl klimatické neutrality tentokrát prošel a ani Andrej Babiš jej nakonec nezablokoval. Evropská unie má nyní jasnou vizi na příštích 30 let, podle které se bude její vývoj v mnoha oblastech řídit. Začít pracovat na dosažení této vize je potřeba hned teď. Prvním krokem by mělo být navýšení cíle pro snížení emisí pro rok 2030 ze současných 40 % na 65 %," řekla Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku. Připojení k plánům na klimatickou neutralitu vítají také například Ústav pro výzkum globální změny nebo ekologické spolky.

K ekologickému cíli se přihlásily se všechny členské státy s výjimkou Polska. Při jeho splnění by v polovině století veškeré emise oxidu uhličitého v evropském bloku neutralizovala ekologická protiopatření.

Odlišný názor na energetický mix měli například lídři vlád Rakouska a Lucemburska, podle nichž by se jaderná energetika neměla podporovat z unijních fondů.

Evropská komise má v plánu přibližně 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč) na podporu transformace Evropské unie v bezuhlíkové společenství. Tuto část takzvané Evropské zelené dohody, kterou představila šéfka komise Ursula von der Leyenová. Fond je podle Babiše potřebný proto, že například pro Česko budou náklady na dosažení uhlíkové neutrality vyšší než u jiných států EU.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down