Brněnské ZEVO v roce 2019 vyrobilo rekordní množství tepla

Brněnská městská společnost SAKO loni vyrobila z 233 tisíc tun odpadu rekordních 2,4 milionu GJ tepla, z čehož přes 1 milion GJ putovalo zpět občanům ve formě tepelné energie. Dodaná elektřina dosáhla hodnot 52 tisíc MWh, oznámila firma v tiskové zprávě.

„V Brně má energetické využití odpadu dlouhou tradici, neboť v roce 1905 byla zprovozněna první spalovna na území celého Rakouska-Uherska, která již tehdy vyráběla elektrickou energii,“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva městské společnosti SAKO Brno s tím, že ZEVO vytápí více než 26 tisíc domácností ve městě.

V minulém roce se podle něj také meziročně navýšil objem tříděného papíru, plastů a skla. „S velkým potěšením zaznamenáváme značný zájem občanů o třídění odpadů, ale i obecně o čistotu okolí a prostředí, ve kterém žijeme,“ řekl Filip Leder. U papíru se pohybuje množství nežádoucích příměsí na cca 10 %, to znamená, že 90 % svezeného papíru se dále prodává k recyklaci do papíren, uvedla společnost ve zprávě. Cena papíru jako druhotné suroviny na trhu značně kolísá dle aktuální poptávky zpracovatelů. Z plastového odpadu pracovníci na dotřiďovací lince ručně vytřídí zhruba 30–35 % materiálu, především PET lahve a tvrdé plasty, tzv. drogerie, což jsou kanystry, obaly od aviváží apod. „Na řadu plastů zatím v ČR neexistují zpracovatelské technologie, ale to by se mělo změnit, protože recyklace plastů je prioritně podporovaný cíl environmentální politiky EU i ČR. I proto SAKO připravuje stavbu nové velkokapacitní automatické dotřiďovací linky,“ dodal Filip Leder.*

(red)

Komentáře ke článku 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *