Asociace: ČR chybí legislativa pro akumulaci, EU rozvoj podpořila

V Česku stále chybí legislativní ukotvení zařízení pro akumulaci energie, což brání jejich rychlejšímu rozvoji, řekl výkonný ředitel oborové asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek. Upozornil, že Evropský parlament schválil tento měsíc významnou převahou hlasů rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi k ještě větší podpoře akumulace energie při přeměně evropské energetiky v nízkouhlíkovou. EU počítá se všemi formami ukládání energie včetně bateriových systémů, výroby takzvaného zeleného vodíku, přečerpávacích vodních elektráren či ukládání energie do tepla, uvedl.

„Evropský parlament ve své zprávě výslovně vyzývá členské státy, aby přestaly obstruovat využívání akumulace a oddalovat příslušné legislativní změny na národní úrovni. Naopak je nabádá k aktivní podpoře akumulace,“ řekl Fousek, který působí také jako člen představenstva Svazu moderní energetiky. Asociace AKU-BAT CZ dlouhodobě prosazuje, aby byla problematika akumulace vložena do takzvané malé novely energetického zákona, která je nyní ve Sněmovně. Ukotvení až ve cela novém energetickém zákoně, který je plánován, by podle ní znamenala další zdržení.

Rezoluci, která má podpořit Evropskou komisi k ještě větší podpoře akumulace energie, podle Fouska podpořilo 556 europoslanců, proti bylo 22, 110 absentovalo. Dokument mimo jiné žádá odstranění legislativních bariér v oblasti napříč členskými zeměmi i na úrovni EU. Je nezávazná, a neplyne z ní žádný legislativní efekt, podle AKU-BAT CZ se ale jedná o další významnou podporu odvětví ze strany EU.

Členy asociace AKU-BAT CZ jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, banky, univerzity, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce. Jde například o společnosti Siemens, ČEZ nebo Solar Global.

(ČTK)*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *