AFP: V Malajsii nasadili na čištění řek speciálně vybavenou loď

Interceptor je 24 metrů dlouhý nákladní člun. Je vybaven bariérou, do níž zachycuje odpad plovoucí ve vodě. Odpad, tedy převážně plasty, je poté nahrnut k rampě vlečného nákladního člunu a běžící pás jej tam přesune do beden na odpadky. S tímto netradičním řešením přišla nizozemská nevládní organizace The Ocean Cleanup, píše agentura AFP.

Interceptor je poháněn solární energií a je zcela autonomní. Denně může podle konstruktérů nasbírat až 50 tun odpadu. Loni v říjnu bylo zařízení umístěno na extrémně znečištěnou řeku Klang, která protéká malajskou metropolí Kuala Lumpur a ústí do moře v Malackém průlivu. Asociace Ocean Cleanup spolupracuje s místní společností Landasan Lumayan, která se snaží vyčistit řeku už od roku 2016 a nyní začíná mít úspěch. „Řeka Klang byla jako stoka plná odpadu. Ani jí už nemohly proplouvat lodě, tolik v ní bylo plastů,“ vysvětluje ředitel malajské společnosti Syaiful Azmen Nordin. Za čtyři roky bylo z řeky podle něj vyloveno asi 50 000 tun odpadu. „Našli jsme tu pneumatiky, plyšové medvídky, a dokonce mrtvá zvířata, ale většinou šlo o plast,“ dodává Nordin.

Nizozemská organizace doufá, že její projekt bude mít významný dopad. Odhaduje, že 80 % plastového odpadu se do oceánů dostane právě z řek. Podle internetových stránek organizace odplaví jen vody řeky Klang každoročně do moře více než 15 000 tun plastů. Vodní tok tak patří k padesáti největším znečišťovatelům moří na světě.

Organizace dosud vyrobila čtyři lodě, z nichž každá stojí 700 000 eur, tedy v přepočtu zhruba 17,5 milionu korun. Jedno zařízení bylo umístěno v Malajsii, další v Jakartě v sousední Indonésii, a další mají být umístěna ve Vietnamu a v Dominikánské republice.

Do moří se podle americké nevládní organizace Ocean Conservancy dostane ročně na osm milionů tun plastů, počínaje brčky a konče obaly a dalším odpadem. Problém se velmi výrazně projevuje hlavně v jihovýchodní Asii.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *