Zákon posiluje ochranu před znečištěním

Prezident Václav Klaus před koncem svého mandátu podepsal zákon posilující ochranu životního prostředí před znečištěním průmyslem, informovala o tom ČTK. Novela například zesiluje důraz na využívání nejlepších dostupných technik a zpřesňuje podmínky pro udělení výjimek. Zákon nově zahrnuje i...

Prezident Václav Klaus před koncem svého mandátu podepsal zákon posilující ochranu životního prostředí před znečištěním průmyslem, informovala o tom ČTK. Novela například zesiluje důraz na využívání nejlepších dostupných technik a zpřesňuje podmínky pro udělení výjimek. Zákon nově zahrnuje i některé další průmyslové činnosti. Podniky na základě normy žádají o povolení k provozu krajské úřady, které posuzují míru emisí, a to do všech částí životního prostředí. Nemělo by se tak stát, že firma sice například splní limity pro znečišťování ovzduší, ale o to více škodlivin pak vypustí do řek či odveze na skládky v podobě nebezpečných odpadů.


Novela zdůrazňuje větší ochranu půd a podzemních vod před znečištěním průmyslovou činností. Nově má třeba platit, že úřady zajistí, aby skutečné emise vypouštěné ze zařízení nepřekračovaly úroveň emisí spojenou s nejlepšími dostupnými technikami.

Kritéria pro udělování výjimek pro vypouštění vyššího množství emisí budou tři: zeměpisná poloha zařízení, technická charakteristika zařízení a argument, že by náklady na pořízení nejlepší technologie byly nepřiměřené přínosům pro životní prostředí. O výjimku budou moct firmy žádat pouze tehdy, pokud její oprávněnost podloží odbornými posudky.

Zákon nově zahrnuje některé další činnosti, například výrobu dřevotřískových desek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *