Kategorie:
Nezařazené

Třídění plastu a papíru v Jičíně

Lidé v sedmnáctitisícovém Jičíně budou moci od příštího roku třídit plasty a papír přímo doma do zvláštních popelnic. Radnice také dál rozšíří třídění bioodpadu, které zavedla před čtyřmi lety. Město tím chce dál snížit objem netříděných odpadů ukládaných na skládku.

Poplatky za odpad chce radnice v příštím roce nechat na stávající úrovni, kdy dospělý za rok platí 492 korun. Město koupí a mezi lidi v příštím roce rozdělí 200 popelnic na plast a 200 popelnic na papír. Pořídí i dalších 200 nádob na bioodpad. Nádoby radnice nabídne lidem ve čtvrtích s rodinnými domky. Na sídlištích budou lidé plasty a papír dál třídit do takzvaných barevných kontejnerů.

Podle městské příspěvkové organizace Technické služby se v posledních letech prohlubuje ztráta odpadového systému v důsledku propadu cen vytříděných odpadů. Největší pokles cen je u papíru, který loni TS prodávaly v průměru za 2,62 koruny za kilogram, letos to je zatím 1,63 Kč/kg. Při zhruba jednom milionu kilogramů vytříděného papíru tak Technické služby přijdou zhruba o jeden milion korun za rok. Nižší výnos (o 200 000 korun) je proti letům 2014 a 2015 i z prodeje vytříděných plastů, u nichž ceny klesly z tehdejších asi 4,50 Kč/kg na letošních 3,42 Kč/kg.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *