ŠVÝCARSKÁ KONCEPCE

Odborná pracovní skupina, vytvořená pro zkoumání dlouhodobého hospodaření s radioaktivními odpady ve Švýcarsku, navrhla koncepci konečného ukládání, která kombinuje hluboké geologické uložení s principem znovuvyužití odpadů. Skupina zdůraznila, že prioritou dlouhodobé strategie hospodaření s...

Odborná pracovní skupina, vytvořená pro zkoumání dlouhodobého hospodaření s radioaktivními odpady ve Švýcarsku, navrhla koncepci konečného ukládání, která kombinuje hluboké geologické uložení s principem znovuvyužití odpadů.

Skupina zdůraznila, že prioritou dlouhodobé strategie hospodaření s radioaktivními odpady je ochrana lidí a životního prostředí. Proto jsou nepřípustné techniky povrchového skladování i geologické uložení v „otevřených“ úložištích. Existuje však rostoucí poptávka po technologii uložení, která by třeba i po velmi dlouhé době umožnila opětovné získání určitých surovin z uloženého odpadu. Ačkoliv se zdá, že uvedené dva cíle si protiřečí, navrhla skupina koncepci, která by je mohla propojit: řízené geologické dlouhodobé uložení.

Tato technologie bude podobná hlubinnému uložení, ale bude zahrnovat delší fázi monitorování a také dlouhodobou možnost znovuzískání surovin. Koncepce obsahuje tři samostatné projekty. Prvním bude vybudování zkušebního experimentálního úložiště. Jako druhý krok bude vybudováno a naplněno hlavní úložiště, jehož přístupové cesty však budou otevřeny po celou dobu monitorování.

Jak zkušební, tak hlavní úložiště budou případně zapečetěny a přeměněny na „tradiční“ hlubinné geologické úložiště. Počáteční doba monitorování může překročit 100 let. Paralelně bude vybudováno nezávislé pilotní úložiště ve stejném hostitelské hornině a bude do něj uložen vzorek stejných odpadů. Zůstane otevřeno i po uzavření hlavního úložiště a budou v něm prováděny experimenty.

Skupina doporučila, aby nová koncepce byla zahrnuta do plánované revize Švýcarského atomového zákona a vyzvala k široké veřejné debatě o otázce managementu radioaktivních odpadů. Rovněž navrhla zaručení finanční nezávislosti programu hospodaření s odpady.

K realizaci koncepce odborná skupina navrhuje lokalitu Wellenberg, což je vytipovaný prostor konečného úložiště pro nízko a středně aktivní odpady. Zdá se, že splňuje také požadavky jak pro hlubinné geologické ukládání, tak řízené geologické dlouhodobé skladování.

Současný projekt zkoumání lokalit by měl pokračovat a zvážit požadavky nové koncepce, měly by rovněž být podniknuty kroky k zahájení výzkumných vrtů v lokalitě. Rovněž se ověřuje využití opálového jílu. Tato hornina se zdá být v principu vhodná pro hlubinné geologické ukládání i pro novou koncepci.

– sv –

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *