Soutěž Komunální politik roku má již vítěze

V Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, se 12.11. 2015 v odpoledních hodinách a za účasti ministrů a členů obou komor parlamentu udělovaly ceny v soutěži Komunální politik roku.

Soutěžilo se v osmi kategoriích: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Sport a veřejné zdraví, Kulturní, společenská a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Veřejná zeleň, Dopravní projekt roku a Ekologický projekt roku. Odborná hodnotitelská komise vybírala ze sedmi desítek přihlášených projektů z měst a obcí celé České republiky. Posuzovala přitom jednak smysl projektů a jejich využití, ale zejména společenský a ekonomický přínos městu či obci, případně celému regionu. Pozornost věnovala i úloze přihlašovatele (nositele projektu), který přišel s myšlenkou projektu, zasadil se o jeho prosazení v zastupitelstvu či veřejnosti, byl „motorem“ realizace a dojednal s okolními obcemi přesah projektu do celého mikroregionu, dobrovolného svazku obcí, případně dál projekt rozvíjí. Z nejúspěšnějších projektů v jednotlivých kategoriích hodnotitelská komise vybrala celkového vítěze, Komunálního politika roku 2015.

Cenu za mimořádné projekty v osmi soutěžních kategoriích si odneslo osm představitelů komunální sféry – starostek a starostů. Celkovým vítězem soutěže se stal Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku, který zároveň obdržel titul Komunální politik roku 2015. V soutěži se prosadil se svým projektem WOSA – výchovou a vzděláváním k občanské společnosti.

V kategorii Odpadové hospodářství získal vítězství projekt “ Třídit odpad se občanovi Bílovce vyplácí“. Díky intenzivní osvětě a aktivnímu přístupu k řešení jednotlivých složek komunálních odpadů se podařilo radnici vytvořit efektivní systém třídění odpadů od občanů tak, aby byl ekonomicky únosný, nezatěžoval nadbytečně občana, dlouhodobě udržitelný a materiálově velmi dobře a vysoko stabilizovaný co do kvantity i kvality vytříděných odpadů.  Díky projektu náklady na obstarávání odpadového hospodářství poklesly o zhruba 25 % mezi roky 2010 až 2014. Cenu si odnesl starosta města Bílovec na Novojičínsku Mgr. Pavel Mrva.

Podrobné výsledky soutěže  naleznete na webu časopisu Moderní obec a v prosincovém vydání časopisu Odpady.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *