Skotská palírna a elektrárna na biomasu

Městečko Speyside ve Skotsku je domovem Macallanovy palírny, kde se už 190 let pálí whisky. Zdejší palírna teď bude poprvé zahřívat i abstinenty.

Obnovitelné zdroje energie, účelná recyklace materiálu, vytápění domů zdarma a k tomu ještě pravá skotská whisky? To všechno je podle Johna Lainga, jednoho z vedoucích britské developerské firmy UK Green Investment Bank (GIB) možné. Jeho banka se rozhodla zafinancovat částkou 74 milionů liber projekt hybridního zařízení na zpracování bioodpadů, které bude poskytovat teplo a energii lidem v okolí skotského Speyside.

Stávající majitelé palírny, zástupci společnosti Edrington Group, poměrně dlouhou dobu řeší, jak optimálně naložit s použitým výmlatem a odleželým sladem, který se jim hromadí ve skladech. Podobně nad pilinami a odkorněnými zbytky větví dumají i v nedaleké pile, a rovněž i řada lesníků v hospodářských lesích okolo. A tak netrvalo dlouho, než se všichni tito lidé, kterým je společné nadbytečné množství biologicky rozložitelného odpadu v jejich provozovnách, sešli a oslovili GIB.

Výsledkem je návrh na vybudování zařízení, které bude podle projektové dokumentace schopno už od roku 2016 generovat (v kombinaci 10 MW teplo/ /12,5 MW elektřina) 87,4 GWh elektřiny ročně, plus nějakých 76,8 GWh obnovitelného tepla. Takové množství tepla a elektřiny by teoreticky mohlo stačit až pro 20 tis. skotských domů. Skutečně masivní bioelektrárna se má stát součástí stávajícího objektu palírny, a dát práci přibližně 120 zaměstnancům (cca 100 během konstrukce, 20 jako personál). Teplo a elektřina, která nebude mít svůj původ ve fosilních zdrojích, navíc přispěje ke snížení emisí nad Skotskem. Hovoří se o úspoře až 42 tis. tun oxidu uhličitého.

Palírna nemá s připravovanou bioelektrárnou společný jen materiál. Těsné sousedství s elektrárnou umožní palírníkům z Macallan pokrýt 90 % spotřeby páry na vyhřívání kotlů. Tím, že k výhřevu se bude využívat odpadní biomasa namísto zemního plynu, dojde k další úspoře, kterou můžeme vyjádřit snížením uhlíkových emisí o dalších 17,5 tis. tun ročně. Celý projekt vydatně podporují i další regionální společnosti, už proto že z nich bude plynout nemalý profit. Dodavatelem srdce celého systému bioelektrárny se stane místní firma Stobart Biomass Products Ltd., nebo UPM Tilhill.

Zdroj: www.laing.com

Mgr. Radomír Dohnal

Vedlejší produkty palírny zahřejí, ale neopijí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *