SILNICE Z MOBILŮ

Světově ojedinělý dobrovolný recyklační program umožní sedmi miliónům australských uživatelů mobilních telefonů bezpečně likvidovat staré přístroje, jejich příslušenství a baterie. Austrálie patří mezi země s nejvyšším procentem uživatelů mobilních telefonů. Australská Asociace Mobilních...

Světově ojedinělý dobrovolný recyklační program umožní sedmi miliónům australských uživatelů mobilních telefonů bezpečně likvidovat staré přístroje, jejich příslušenství a baterie.

Austrálie patří mezi země s nejvyšším procentem uživatelů mobilních telefonů. Australská Asociace Mobilních Telekomunikací, která stojí za celým projektem, tvrdí, že většina uživatelů má již mobil druhé nebo třetí generace.

Recyklační program navazuje na pilotní projekt v Novém Jižním Walesu, při kterém bylo sesbíráno celkem 100 000 telefonních baterií za rok.

Více než 600 maloobchodů bude působit jako sběrná střediska a posílat vysloužilé přístroje do recyklačního centra v Melbourne, kde budou roztaveny a vzniklý recyklát bude používán jako stavební materiál při výstavbě silnic. Nebezpečné složky odpadu jako nikl a rtuť budou během recyklačního procesu odstraněny.

Načasování nového národního programu bylo pečlivě zvoleno, neboť mnoho uživatelů bylo nuceno přejít na nový standard mobilních telefonů před uzavřením australské analogové sítě na přelomu let 1999-2000.

Autoři projektu věří, že recyklační technologie vyvinutá australskými vědci a výzkumnými organizacemi najde uplatnění i v jiných zemích.

– rj –

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *