Senát schválil platby za kovy

Senát na svém zasedání schválil novelu zákona o odpadech, která - mimo jiné - určuje formu bezhotovostních plateb za kovový odpad.

Vyhláška MŽP zavedla od března tohoto roku povinnost platit za kovový odpad ve sběrnách pouze bezhotovostně. Neurčila však, jakou formu by tato bezhotovostní platba měla mít. Stanovení přesné formy platby totiž může předejít  různému obcházení bezhotovostního styku (například může dát pracovník výkupu  „sběrači“ směnku na danou částku – což je bezhotovostní platba, ale vzápětí mu ji sám odkoupí a proplatí). Těmto machinacím zabrání současná novela zákona o odpadech. Bezhotovostní platba za kovový odpad může být provedena výhradně formou poštovní poukázky nebo převodem peněz na bankovní účet.

Druhá zásadní změna, kterou přináší novela zákona, je v oblasti zpětného odběru pneumatik. Novela umožňuje, aby i v této oblasti vznikl kolektivní systém pro sdružené plnění povinností, který se bude o zpětný odběr pneumatik starat. Systém by tedy mohl být podobný, jako v případě vysloužilých elektrospotřebičů nebo obalů. Zákonodárci předpokládají, že by to ulehčilo fungování sběrných dvorů ve městech a obcích, kde jsou staré pneumatiky obvykle velkým problémem.

Novela zákona, schválená Senátem, nyní čeká na podpis prezidenta, pak by měla vyjít ve Sbírce zákonů.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *