Kategorie:
Nezařazené

Praha 10 chce úpravu projektu spalovny

Desátá městská část chce upravit projekt modernizace malešické spalovny o dobrovolná kompenzační opatření proti karcinogenní látce benzo(a)pyren. Požadavek je součástí připomínek, které radnice podala v rámci posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA). Radnice také požaduje, aby byl projekt představen na veřejném jednání.

Benzo(a)pyren je látka, která se do ovzduší dostává při spalování odpadu. „Její škodlivost je dlouhodobě vědecky prokázána. Skutečnost, že pro ni není stanoven emisní limit, ještě neznamená, že bychom její vypouštění neměli hlídat. Zavedení kompenzačních opatření ze strany provozovatele spalovny považujeme za zcela důvodné, a věříme, že budou zohledněna v konečném stanovisku,“ uvedla první místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti).

Projekt výměny kotlů spalovny má do roku 2023 zvýšit kapacitu zařízení ze současných 330 tisíc tun spáleného odpadu ročně na 394 tisíc tun. Jeden ze čtyř kotlů již vyměněn byl, na dalším se pracuje a zbylé budou následovat. Zástupci Pražských služeb před časem při spuštění prvního modernizovaného kotle uvedli, že nová zařízení mají vyšší účinnost a nižší emise. Oxidů uhlíku a dusíku mají produkovat o 40 až 50 procent méně. Celková investice má být zhruba 2,8 miliardy korun.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *