Plzeňská teplárenská vypověděla smlouvu firmě ČKD, která postavila spalovnu

Plzeňská teplárenská odstoupila od smlouvy s firmou ČKD Praha DIZ, která je generálním dodavatelem spalovny odpadu za více než dvě miliardy korun. Těsně po dokončení spalovny se totiž ČKD DIZ dostala do platební neschopnosti a několik měsíců neplatí včas svým dodavatelům, tedy ani subdodavatelům spalovny v Plzni.

Nyní je nezaplaceno 120 milionů korun. Proto Plzeňská teplárenská oznámila ČKD DIZ  odstoupení od smlouvy. Uvedl to generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. „Spalovna je hotová, není tím ohroženo její spuštění do provozu,“ ujistil Drápela.

 

Tomáš Drápela řekl, že o problémech ČKD teplárenská věděla už několik měsíců, proto s firmou domluvila, že subdodavatelům stavby bude peníze posílat rovnou, a ne přes ČKD DIZ. Subdodavatelé tak už několik měsíců dostávají peníze přes vázané účty.

Takový postup ale minulý týden zakázal finanční úřad v Praze, když Plzeňské teplárenské oznámil, že už peníze nemůže posílat přes ČKD DIZ, ale přímo finančnímu úřadu, který firmě ČKD DIZ zablokoval účty.

Teď se hraje o garance stavby

O co se tedy nyní bude hrát, když je stavba hotová? O takzvané garance stavby, tedy záruky, že když se ve spalovně něco porouchá, dodavatel to bezplatně opraví. Podle Drápely velcí dodavatelé například turbíny nebo kotle mají zájem garance zachovat. Jejich motivací podle Drápely je, že chtějí dostat zaplaceno a také jim jde o prestiž firmy.

Drápela také uvedl, že subdodavatelé se nemusejí bát, že nedostanou zaplaceno, protože teplárenská hodlá závazky vůči subdodavatelům převzít.

Na odstoupení od smlouvy má podle právníka Plzeňské teplárenské Roberta Vargy firma právo, protože dodavatel stavby eviduje vysoké závazky po lhůtě splatnosti vůči subdodavatelům.

Tomáš Drápela odhadl, že kauza vyvolá soudní spory – ČKD DIZ zřejmě vyčíslí ztráty, které jí vznikly zdržením stavby o devět měsíců. To způsobily žaloby ekologických aktivistů. Teplárenská už vzniklou škodu vyčíslila na 100 milionů korun, vymáhat ji bude od státu.

Odstoupení od smlouvy s ČKD DIZ schválilo v pátek představenstvo Plzeňské teplárenské na mimořádném jednání, Rada města Plzně krok společnosti podpořila. Plzeňská teplárenská už za stavbu spalovny zaplatila 1,8 miliardy korun.

Zdroj: http://plzen.idnes.cz/teplarna-spalovna-ckd-diz-plzenska-teplarenska-frx-/plzen-zpravy.aspx?c=A160516_120417_plzen-zpravy_pp

V červnovém čísle časopisu Odpady si můžete přečíst velký rozhovor s ředitelem Plzeňské teplárenské Tomášem Drápelou o okolnostech dokončování spalovny v Chotíkově s unikátní reportáží přímo ze spalovny.*

Komentáře ke článku 1

  • Michael Šindler

    Jako dodavatel na této stavbě o objemu cca 23 milionů jsem nedostal zaplaceno cca 8 mil, které nám Plzeňská slíbila uhradit místo ČKD. Moje fa prováděla vodohospodařské stavby. Do dnešního dne jsem nikomu oficiálně nepředal žádné doklady, které jsou potřebné pro kolaudaci nebo zahájení zkušebního provozu. Po zjištění na stavebním úřadě v Nýřanech, že Plzeňská teplárenská tyto doklady ukradla při kontrole, kterou prováděl její dozor pro tuto stavbu a použila tyto kopie pro předložení stavebnímu úřadu v Nýřanech, a ten jí vydal na tyto takto neoprávněně získane ukradené doklady povolení ke zkušebnímu provozu tohoto zařízení. Podali jsme trestní oznámení, které policie odložila. Jenom názor účastníka stavby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *