Kategorie:
Nezařazené

Plzeň likviduje černé skládky

Miliony korun vynaloží ročně Plzeň na likvidaci černých skládek po městě. Část z nich mají na svědomí bezdomovci, kteří se usazují v opuštěných stavbách, pod mosty, v parcích či bývalých zahrádkářských koloniích.

Žijí ve stanech, v provizorních obydlích z igelitů a plachet, jejich okolí je plné odpadků. Při průzkumu v roce 2014 bylo ve městě asi 250 lidí bez domova, dnešní odhady mluví o 800 bezdomovcích, řekl dnes ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Část černých skládek a obydlí bezdomovců dnes město za asistence strážníků likvidovalo.

Situaci s bezdomovci se Plzni asi nikdy nepodaří zcela vyřešit, připustil primátor. Zatím se magistrát a obvody pustily do první fáze, a to do opakované likvidace míst, kde bezdomovci bydlí a vytvářejí skládky. „V druhém sledu je nabídnout těm lidem možnost restartu, tak zvané druhé šance,“ uvedl Zrzavecký. Zdaleka ne všichni bezdomovci jsou ale ochotní se zapojit, velká část z nich nechce svou situaci aktivně řešit.

Jednou z možností, kterou chce do konce roku navrhnout, je pořízení starých stavebních buněk. Bezdomovcům, kteří jsou ochotní něco dělat, by město nabídlo veřejně prospěšnou práci a ubytování v buňkách. Stály by v odlehlejších místech města a za bydlení v nich by bezdomovci plnili nějakou práci, například by udržovali a hlídali určité území, část parku nebo lesa. Podobně to podle primátora funguje v jedné z částí Prahy. „Pakliže budou tito lidé respektovat pravidla, nebudou požívat alkohol a drogy, jsme v další fázi schopni jim nabídnout ubytovnu,“ řekl primátor.*

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *