Palivo z odpadních plastů

Australská společnost Ozmotech expanduje do Evropy s metodou výroby "zeleného" dieselového paliva z odpadních plastů. Technologie, označovaná jako ThermoFuel, vyrobí z jednoho kilogramu plastů až 950 ml paliva, které lze využít v dieselových motorech. Technologie se používá několik let úspěšně v...

Australská společnost Ozmotech expanduje do Evropy s metodou výroby „zeleného“ dieselového paliva z odpadních plastů. Technologie, označovaná jako ThermoFuel, vyrobí z jednoho kilogramu plastů až 950 ml paliva, které lze využít v dieselových motorech.

Technologie se používá několik let úspěšně v Japonsku. V důsledku zvyšujících se cen ropy a většího tlaku na ochranu životního prostředí se však společnost Ozmotech rozhodla rozšířit výrobu i do dalších států. První jednotka byla instalována ve Španělsku. V roce 2006 již začala jednání o instalaci systému ve Velké Británii se záměrem proniknout během několika následujících let do ostatních evropských zemí, včetně České republiky.

Jednotka ThermoFuel dokáže vyprodukovat 9500 litrů vysoce kvalitního syntetického paliva z 10 tun odpadního plastu, přičemž denní kapacita se pohybuje od 10 do 20 tun za den. Patentovaný proces zahrnuje směs zkapalňování, pyrolýzu a katalytický rozklad vstupní suroviny. Podle autorů je výhodou, že proces dokáže zpracovat teoreticky veškeré plasty, které běžně končí skládce. Zejména je však vhodný pro polypropylen, polyethylen a polystyren (PP, PE, PS). Netříděné plastové odpady mohou být zpracovány přímo bez předchozího třídění, a to i když obsahují zeminu, hliník, tiskařské barvy, zbytky olejů a podobně.

Odhaduje se, že do dvou let bude tato technologie jen v Evropě produkovat kolem 200 mil. litrů dieselového paliva s nízkým obsahem síry, čímž se ušetří 200 000 tun plastů před uložením na skládky. Vzhledem k mnosžtví dostupné suroviny však může kapacita systému v Evropě dosáhnout 800 až 900 mil. litrů vyrobeného paliva.

Mezitím ohlásili také v USA nový konverzní proces, který přepracovává plastové odpady na vysoce kvalitní motorový olej. V laboratorním experimentu vytvořila společnost Chevron ve spolupráci s University Kentucky olej na bázi polyethylenu. Autoři tvrdí, že jeho využití jako paliva zlepší ekonomiku a sníží nutnost výměny motorového oleje. Pro stát, který produkuje kolem 25 mil. tun plastového odpadu každý rok (podle US EPA), by tato technologie měla významný potenciál vlivu na životní prostředí – ať už jde o snížení skládkování nebo o úsporu primárních zdrojů.

– kb –

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *