Nové značení pro nebezpečné odpady a nové identifikační listy NO!

Od června musí být nově označeny prostředky a místa pro soustřeďování nebezpečných odpadů (shromažďování, sběr, sklady, obaly, jímky a nádrže) obsahující odpady s nebezpečnými vlastnostmi.

Nebezpečné odpady musí být od 1. 6. 2016 označeny podle přílohy č. 29 vyhlášky č. 383/2001 Sb. takto:

 1. Označit se musí prostředky a místa pro soustřeďování nebezpečných odpadů (shromažďování, sběr, sklady, obaly, jímky a nádrže) obsahující odpady s nebezpečnými vlastnostmi uvedenými v příloze III směrnice o odpadech.
 2. Označení kódem a názvem nebezpečné vlastnosti, nápisem „nebezpečný odpad“ a výstražným grafickým symbolem se uvádí na označovacím štítku, který je umístěn tak, aby byl při běžném nakládání viditelný pro osobu nakládající s nebezpečnými odpady.
 3. Název odpadu a jeho katalogové číslo musí být při běžném nakládání viditelné pro osobu nakládající s nebezpečnými odpady, a mohou být součástí štítku. Pokud jsou název odpadu a jeho katalogové číslo součástí štítku, musí být uvedeny stejnou velikostí písma jako nápis „nebezpečný odpad“. Část štítku s názvem odpadu a jeho katalogovým číslem se nezapočítává do minimálních rozměrů štítku.
 4. V případě, že odpad vykazuje současně více nebezpečných vlastností, je prostředek a místo pro soustřeďování nebezpečných odpadů označeno štítkem se dvěma nebo více grafickými symboly všech těchto nebezpečných vlastností.
 5. Grafické symboly mají černý znak na bílém podkladu s červeným rámečkem, který je dostatečně široký, aby byl jasně viditelný.
 6. Nově jsou také stanoveny nejmenší možné rozměry označení nebezpečných odpadů (štítků).

Pozor, do minimálních rozměrů se uvádí pouze údaje z bodu 2. Údaje z bodu 3 musí být na jiném štítku, nebo na větším štítku, než jsou minimální rozměry!

Novela vyhlášky 383/2001 Sb. mění dále i obsah identifikačního listu nebezpečných odpadů. Od 1. 6. 2016 musí tedy být v místech nákládání s nebezpečnými odpady nové identifikační listy nebezpečných odpadů.*

Další podrobnosti a informace, a rovněž kompletní soubor ILNO podle nových pravidel naleznete na www.envigroup.cz.

Komentáře ke článku 1

 • Tomáš Moravec

  Pěkný článek. Informace o nových ILNO je sice už známá, ale tady je zdůrazněná důležitá věc – a to vztah povinných údajů (bod 2) a minimálních rozměrů štítku. Bohužel zde vyhláška není úplně pochopitelná a dobrat se správného výkladu je problém.

  U nás ve firmě (barvy, laky,…) nám s tím musel pomoci ek. poradce, abychom se trefili i do těch minimálních rozměrů. Jelikož štítků máme jen pár, tak jsme si je vytvořili sami (ve Wordu), ale kdyby jich bylo více, tak by se jistě hodila nějaká šablona.

  Co jsme ale koukali právě na to řešení na evigroup.cz, tak tam ty štítky jsou pěkné, ale svým řešením asi nejsou v souladu s přesným textem vyhlášky. Jde o to, že na těch štítcích je kód odpadu a název odpadu (nepovinné položky z bodu 3) umístěn mezi povinnými položkami a tak vlastně není vidět, kde jsou ty minimální rozměry. My jsme to udělali tak, že tiskneme jen opravdu ty povinné položky v povinných rozměrech a ty nepovinné dáme případně na nový štítek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *