Nová vyhláška ke zpětnému odběru pneumatik

Ve Sbírce zákonů vyšla 1. října nová prováděcí vyhláška ke zpětnému odběru pneumatik. Navazuje na tzv. infringementovou novelu zákona o odpadech (č. 223/2015 Sb.), která zpětný odběr pneumatik zavádí. Pneumatiky se tak stávají další komoditou, ve které bude možný vznik kolektivního systému, podobně jako u vysloužilých elektrospotřebičů.

Zpětné odběry pneu realizovali dosud  na dobrovolné bázi např. velcí výrobci (Barum Continental) a výrobci, dovozci  a prodejci (včetně internetových) byli pouze povinni se zapsat na MŽP do Seznamu povinných osob v oblasti zpětného odběru pneumatik a reportovat o plnění své povinnosti. Systém umožňoval existenci velkému množství „free riders“. Účinnost nové vyhlášky je od 1. října 2015. Její znění se použije poprvé až na zpracování roční zprávy o plnění povinnosti zpětného odběru pneumatik za rok 2016.  Hlášení za rok 2015 půjde podle § 2 dosavadní vyhlášky č. 465/2013 Sb.*

 

Box:

Prováděcí vyhláška č. 248/2015 Sb.

* vzor návrhu na zápis do Seznamu povinných osob v oblasti zpětného odběru pneumatik,

* vzor žádosti o vydání oprávnění k provozování kolektivního systému,

* obsah roční zprávy o plnění povinnosti zpětného odběru pneumatik za uplynulý kalendářní rok,

* podrobnosti způsobu provedení zpětného odběru pneumatik a

* podmínky financování zpětného odběru pneumatik a nakládání s odpadními pneumatikami při kolektivním plnění povinností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *