01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezapomenutelný zážitek

Nezapomenutelný zážitek PODTITULEK: Analýza komunálního odpadu Od letošního roku probíhá v rámci projektu VaV (věda a výzkum), podporovaného Ministerstvem život -ního prostředí, výzkum skladby komunálních odpadů. Řešitelem projektu je tým pod vedením Ing. Libuše Benešové z Přírodovědecké fakulty...

Nezapomenutelný zážitek

PODTITULEK: Analýza komunálního odpadu

Od letošního roku probíhá v rámci projektu VaV (věda a výzkum), podporovaného Ministerstvem život -ního prostředí, výzkum skladby komunálních odpadů. Řešitelem projektu je tým pod vedením Ing. Libuše Benešové z Přírodovědecké fakulty UK. V rámci výzkumu jsou ve vytypovaných městech a obcích, vybraných podle statistických zásad, pravidelně jednou za měsíc prováděny analýzy komunálního odpadu. Realizační tým nám umožnil, abychom se jedné takové analýzy zúčastnili.

Naše zážitky byly nepřekonatelné.

Především byla ten den v polovině června zima. Honily se mraky a foukal silný studený vítr. Je však otázkou, jestli pro práci, kterou jsem dělali, to nebylo lepší než letní výheň. Skládka nedaleko Třebíče není veliká a je příkladně provozovaná. Když jsme po osmé ráno dorazili, už na nás čekali. Jako pomocníky nám třebíčští poskytli dva muže z blízkého azylového domu pro bezdomovce. Jejich úkolem bylo hlavně tahat a zvedat popelnice. Na samotné analýze se kupodivu ten den podílely samé ženy.

Realita se prudce odlišovala od představ o vědeckém zkoumání. Především jsme si na sebe vzali nejhorší šatstvo a co nejvíce vrstev, protože venku byla opravdu zima. Nafasovali jsem nové rukavice a "náhubky" respirátorů. Pak jsme se vydrápali na vlečku za traktor a vyrazili na skládku. Tam nás čekala hromada odpadu, tak jak ji posbíral po ránu svozový vůz po vytyčené trase v zástavbě. Hromada byla změřena (obr. 1), a potom byly na základě kvartace odebrány vzorky komunálního odpadu pro analýzu. Získali jsme osm popelnic o objemu 240 litrů, plných komunálního odpadu. Ty naložili silní muži na korbu a jeli jsme analyzovat.

Zkoumání

Pod přístřeškem budoucího sběrného dvora byla instalována dvě síta s definovanou velikostí ok. Na ně se vždy vysypal obsah celé popelnice (obr. 2) a nastalo něco nevýslovného. Pro normálního člověka není jistě vysypávání koše s domácími odpadky do kontejneru žádnou zvláštní zábavou. A teď si představte, že jsme se pustili do činnosti přesně opačné. Vzali jsem obsahy košů na odpadky se vším, čeho se lidi chtěli zbavit, a začali jsme je třídit na prvočinitele.

Na všechno byly připraveny popelnice nebo pytle. Třídili jsme nejprve na plasty, sklo, nápojové kartony a kombinované obaly, bioodpad, papír, spalitelný odpad (což byly v podstatě věci hygienicky nebezpečné), nebezpečný odpad, textil a kovy.

Plasty, sklo a noviny, to ještě celkem šlo. Sem tam šatstvo nebo nápojový karton -to se taky dalo vydržet. Ale bioodpad a spalitelný podíl, to byla prostě lahůdka. Nelze ani popsat, co vše lze v odpadech najít a jak vypadá igelitový pytel se zbytky jídla, když se vyloví z kontejneru a otevře. Zachraňovaly nás rukavice a někoho i respirátory, ale přesto můžete na fotografiích vidět, jaké pocity jsme asi měli (obr. 3).

Zejména oba bezdomovci zažili jedno z největších překvapení svého života. Když jsme vzorkovali odpady do popelnic, ještě nic zlého netušili, takže v klidu, jen s trochou zájmu, pomáhali nakládat. Vysypávání popelnic na síta už sledovali s nelíčeným úžasem a třídění, do kterého jsme se pustili, u nich vyvolalo naprosté zděšení.

Prostě nevěděli, jejich svět se jim zhoupnul pod nohama a oni tápali. Proč, u všech čertů, se těch pět ženských tady hrabe v tom svinstvu? Když jsem jim řekly, že budou slavní, protože toto je věda, jen zakroutili hlavou. Ale nicméně pomáhali, co jim síly stačily. Při otevření zvláště plnotučných pytlů se sice museli jít nadýchat čerstvého vzduchu, ale vydrželi to. Nebyli však dlouho schopni sdílet náladu, která kolem síta panovala.

Taková prácička se dá dělat buď s tím, že jsou to odporné galeje, anebo se do ní vrhnout a hledat lepší stránky. Proto jsme se nadšeně vrhali na pytle, třídili a přesvědčovali se, že je to pro dobrou věc. Nadšení a povzbuzování. Až to jeden z pomocníků nevydržel a nevěřícně se zeptal: "Vás to opravdu baví?" Baví nebaví, ono se nedá nic dělat. Všech osm plných kontejnerů se musí zpracovat kvalitně, pečlivě, bez chyb a do posledního zbytku.

Nicméně ani nadšení pro věc občas nezabránilo zoufalství. Zkoušeli jsme konverzovat, to moc nešlo. Chtěli jsme myslet na příjemné věci života, to se taky nedařilo, dokonce nezabíralo ani nikdy neselhávající přemýšlení, co bude k obědu. Nakonec zůstal (jako u všech zatracenců bez naděje) černý humor:

-"Mám hlad, dala bych si třeba biftek."

-"Tak já vám nějaký najdu."

Nicméně po několika hodinách bylo všech osm popelnic roztříděno. Všechny jednotlivé podíly byly zváženy (třídění bylo prováděno do kalibrovaných kontejnerů) a byl zjištěn jejich objem kvůli měrné hmotnosti odpadu.

Některé složky byly vytříděny ještě jednou na jemnější frakce (obr. 4). Složka "papír" se dále dotřiďovala na noviny a časopisy, lepenku, obalový papír a ostatní papír. Složka "plasty" na fólie, PET láhve, obaly z plastů a ostatní plasty. Složka "sklo" na bílé a barevné. Kovy na železné a hliník. Zbytky, které propadly prvním sítem, na němž se třídilo, byly dále sítovány, až byly získány celkem tři frakce bez materiálového rozlišení, s rozdělením podle velikosti části. Další rozbory jsou potom prováděny v laboratořích.

Z plastů, bioodpadu, papíru, textilu a podsítných frakcí byly odebrány vzorky, které dále analyzuje Výzkumný ústav zpracování rud v Kutné Hoře.

Poznatky

Kromě nepřekonatelných zážitků je možné z jediného dopoledne vyvodit několik ryze subjektivních názorů. Především v odpadu z běžného města viditelně převažují plasty (město Třebíč ještě plasty netřídí). Mezi nimi dominují obaly -od PET láhví přes jogurty k plastovým pytlíkům. Většina PET lahví byla sešlápnuta, což svědčí o ekologické výchově.

Papíru, a zejména novin bylo v této várce relativně málo, což je zřejmě důsledek separovaného sběru papíru v místě.

V oblasti skla vysoko převažovaly láhve od becherovky, s nepoměrně menším zastoupením citrónového ferneta. Spektrum jen ojediněle doplnily litrové láhve od vína a pár kompotů. Ani jedna sedmičková láhev od lepšího vína -zato hodně tetrapaků ze Španělska -je vidět, že jsme ještě nevykročili na cestu běžného luxusu.

V bioodpadu byl veliký podíl suchých kytic a ořezaných části pokojových květin, a taky spousty pečlivě zabalených svačin do školy, které děti nesnědly.

Spalitelný odpad byl z valné části tvořen jednorázovými plenami, a na objem zanedbatelnými čistítky do uší.

Kovový odpad -to byly v podstatě jen plechovky od piva, pečlivě sešlápnuté. Mezi nebezpečným odpadem jsme našli hlavně baterie.

Nejsilnějším subjektivním dojmem, který potvrzuje praktické zkušenosti svozových firem je, že jakmile se jakákoliv komodita dostane do směsného komunálního odpadu, je již prakticky ztracena pro recyklaci. Z odpadu už ji nikdo dobře nevytřídí. Je to snad možné u PET láhví nebo tetrapaků, rozhodně ale ne u papíru a plastů.

Dotřiďování jednotlivých komodit podle druhů se pro naše spolupracovníky, neznalé odpadové problematiky, ukázalo velmi obtížné. Rozlišení papíru na noviny a kartón zvládli, ale zcela selhávali při rozlišení, co je plastový obal a co je fólie. Je znát, že lidé tyto kategorie v podstatě nevnímají. U některých obalů měl potíže i vlastní realizační tým, zejména např. u obalů od polévek,bylo obtížné určit, zda jde o potahovaný plast anebo o vrstvený obal s kovovou vrstvou. Značení výrobců na obalech ulehčovalo situaci, ale na spoustě obalů zcela chybělo.

Za další: není reálné uvažovat o totálním třídění 100 % komunálního odpadu. Vždycky bude někdo potřebovat vyhodit igelitovou tašku plnou něčeho odporného, co prostě vytřídit nedokáže nebo nebude chtít. Je však možné výchovou a přesvědčováním obyvatel snížit množství směsného odpadu, zejména jeho cenných složek. Třídění však musí začít přímo v domácnostech, kde každý oddělí využitelné složky a vyhodí jen úplné zbytky. To, co zbude, směsný komunální odpad, už opravdu nelze dále zpracovat, lze ho ještě energeticky využít nebo jen dát na skládku.

Údaje získané z analýz po celém území republiky budou statisticky zpracovány a vyhodnoceny. Předběžné výsledky za první čtyři měsíce tohoto roku byly již prezentovány na konferenci Odpady a obce v rámci Odpadových dnů 2001. V příštím čísle přineseme také v našem časopise materiál o projektu, včetně popisu použitých metod.

Jarmila Šťastná

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down