Monopolní systém třídění obalových odpadů má efekt, tvrdí studie

Přestože je systém třídění obalových odpadů v České republice monopolní, má podle nezávislé ekonomické studie vzhledem k výnosům nízké náklady a vytváří i dobrou míru recyklace. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).

Autoři půl roku srovnávali český systém třídění odpadů a recyklace s jinými evropskými státy, zejména v Německu, Slovensku a Nizozemsku. „Zaměřili jsme se hlavně na srovnání systému v ČR, který je monopolní, to znamená, že je provozován jednou autorizovanou obalovou společností EKO-KOM. Porovnávali jsme to se zahraničím, kde existuje konkurenční trh a kde je provozovatelů více,“ řekl ČTK ekonom Aleš Rod z CETA.

Ze studie podle něj vyplývá, že systém funguje relativně dobře, s nízkými náklady a relativně efektivní správou. „Čím efektivněji bude systém fungovat, tím nižší poplatek bude,“ doplnil.

Experti předpokládali, že konkurenční systémy budou efektivnější než monopolní. „Ovšem ta data, která jsme zkoumali, toto neukazují. Naopak ukazují, že vliv konkurence nemá žádný zásadní dopad na míry recyklace, ale naopak vytváří tlak na růst nákladů, zejména administrativních, a motivaci jednotlivých subjektů v rámci konkurence podvádět a snažit se být černým pasažérem systému,“ vysvětlil Rod.

Podle ředitele CETA Jiřího Schwarze jde o další příklad toho, že konkurence ve vymezeném segmentu nemusí nutně přinést lepší výsledky než dobře fungující a organizovaný monopol.

V roce 2013 dosáhla v ČR celková míra recyklace 70 procent, čímž se dostala ČR na šesté místo v EU. V Německu, které je některými kritiky dáváno Česku za vzor, byl systém monopolní do roku 2006. Tamní konkurenční systém ale podle CETA pozitiva nepřinesl, naopak vzrostly náklady a byrokracie.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down