Město bez skládky

Jak by asi vypadal život ve městě, které rezignuje na svoz odpadů a jeho ukládání? Aktuální alarmující snímky z Bejrútu nám mohou připomenout, že fungující systém odpadového hospodářství není samozřejmost.

Severní příbřežní část Bejrútu se prakticky stala neobyvatelnou poté, co městská rada schválila a prosadila uzavření již zcela přeplněné hlavní městské skládky, ale nezajistila žádnou alternativu. Ve čtvrti Jdeideh se už pátý měsíc hromadí odpadky na ulicích a činí je neprůjezdnými.

Libanonské hlavní město bylo již dlouhou dobu vlastními odborníky upozorňováno, že kapacita stávající skládky již dávno dosáhla vrcholu a další rozšíření již není možné. I když byla skládka oficiálně uzavřena v červnu loňského roku, nadále sem byly odpadky zaváženy. Po definitivním přeplnění ale město stále nemělo alternativu nebo možné řešení.

Katastrofální situaci 160 000 obyvatel přímořské čtvrti Jdeideh zaplavené odpadky teď umocňuje mohutný zápach unikající z rozkládajícího se obsahu pytlů. Navzdory zákazům sem odpady sváží zbytek obyvatel dvoumilionové metropole a ukládá je přímo na ulicích.

Hromadící se odpadky, stejně jako dlouhodobá nespokojenost místních obyvatel se způsobem vedení města, vyústily ve střety s policií. Nakonec došlo i na asistenci armády, ale odpadky zatím dále leží v ulicích. V očekávání horkých letních měsíců se raději část obyvatel z okolí zamořených ulic vystěhovala. Řešení je zatím totiž v nedohlednu.*

Zdroj: CNN.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *