Lidé odevzdali méně starých spotřebičů

Občané České republiky v roce 2013 vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 a stagnaci v minulých dvou letech tak došlo poprvé k výraznějšímu poklesu množství sebraných elektrospotřebičů.

Prostřednictvím kolektivního systému ASEKOL každý Čech odevzdal 1,49 kg starého elektra, tedy o 0,14 kg méně než v roce 2012. I přes negativní trend se však opět podařilo splnit limity, které České republice ukládá Evropská unie.

Celkem vybral kolektivní systém ASEKOL v roce 2013 téměř 15 685 tun vysloužilých spotřebičů. To je o 1454 tun méně než v roce 2012. Za historicky prvním výraznějším poklesem stojí stále dozvuky ekonomické krize. »V době, kdy klesají prodeje nových spotřebičů, lidé důkladněji zvažují, zda vyhodí ty staré. Zatímco dříve elektrozařízení často končila ve sběru z důvodu zastaralého designu či nedostačujících funkcí, nyní lidé využívají skutečnou životnost svých přístrojů,« vysvětluje Kristina Mikulová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL.

Pozitivní zprávou je, že se opět podařilo naplnit limity Evropské unie. »Zde je však varování do budoucna, jelikož novela směrnice EU o odpadních elektrozařízeních se v příštích letech zpřísní a Česká republika bude muset plnit vyšší kvóty. Bude-li pokračovat klesající trend, mohou přijít sankce,« upozorňuje Kristina Mikulová.

Cestou k lepším výsledkům tak může být intenzivní osvěta. Zejména pro drobné spotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, totiž platí, že se jich do zpětného odběru dostane sotva 25 %. Za pokles ale nemůže jen ekonomická situace, avšak i fakt, že mnoho lidí skladuje ve sklepích, na půdách a chatách či chalupách velké množství spotřebičů, které již vůbec nevyužívají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *